Are dreptul Biserica să se implice în campania electorală?


Partidul Democrat s-a arătat revoltat de faptul că Biserica s-ar fi implicat în campania electorală în favoarea Partidului Comuniştilor. “PDM îi solicită Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir să rămînă echidistant în campania electorală şi declară că această adresare este valabilă pentru toate mitropoliile şi bisericile din republică. În acelaşi context, preşedintele staff-ului municipal al PDM, Chiril Lucinschi, a opinat că biserica trebuie să rămînă pentru noi toţi un centru spiritual şi nicidecum un instrument politic al partidului de guvernămînt.”

orthodox_church_by_themorgothDin câte ştiu, fiecare preot din parohie este liber să susţină sau să nu susţină o anumită grupare politică.  Biserica nu este o structură omogenă care acţioneze într-o singură direcţie, nu este armată care să se supună unor ordine, iată de ce nu văd cum ar putea Biserica „să influenţeze” rezultatele alegerilor. Aş propune celor care insistă pe această ideea să-mi spună câte persoane vin regulat la Biserică şi câte persoane procedează exact aşa cum spune preotul? Da, sondajele spun că această instituţie este cea care beneficiază de cea mai mare încredere din partea populaţiei. Dar acest fapt influenţează cumva comportamentul populaţiei? Câţi oameni ţin post? Care este rata criminalităţii? Dar a alcoolismului, a prostituţiei? Oare dacă Biserica ar fi capabilă să determine mersul unor procese politice, ar exista o astfel de criză morală?

Totuşi, ideea postului meu nu era aceasta. Mă întrebam, totuşi Biserica ar putea avea propria sa politică sau nu? De-a lungul anilor, Biserica Ortodoxă a fost mereu ignorată de politicieni de toate culorile, foarte multe decizii şi proiecte au fost adoptate în pofida unor proteste din partea clericilor. Chiar PCRM, în trecut, a fost partidul care dus o politică exact opusă dogmelor creştine: a legalizat avortul, a împiedicat introducerea religiei în şcoală, a pus Biserica Ortodoxă pe picior egal cu restul cultelor sectare etc.

Astăzi, comuniştii şi-au modificat radical politica. Nu ştiu cât este de sinceră această apropiere, dar totuşi, ea există. PCRM ar putea fi de acord cu introducerea educaţiei religioase în şcoală, idee pe care a susţinut-o de-a lungul mai mult ani PPCD. Trebuie să susţină această direcţie Biserica ori nu? Mai corect ar fi, dacă toate partidele ar adopta o linie favorabilă Bisericii, pentru a exclude suspiciunile de „partizanat”. De ce grupările politice nu fac acest lucru?

Partidul Democrat este cunoscut drept un promotor fervent al intereselor comunităţii homosexualilor şi secularizării, având o direcţie clar anticlericală. De partidele liberale nici nu mai spun, poziţia lor (mai exact, lipsa de poziţie)  este ştiută.

Biserica trebuie să susţine curentele şi formaţiunile politice care îi sunt favorabile, punând accent, desigur, pe dogmele şi canoanele sale, nu pe anumite interese de grup. Am depăşit faza în care Biserica era menţinută la periferia societăţii, iar problemele de ordin moral şi spiritual erau lăsate pe seama a tot felul de ONG-uri suspecte şi secte totalitare. Ar fi timpul ca şi mitropolitul să se mai arate din când în când pe la Parlament şi guvern spre a mai spovedi sufletele rătăcite.

P.S: Foarte frumos se facea în Grecia, deschiderea fiecărei legislaturi este însoţită de miruirea deputaţilor şi cu slujbe religioase.  Oare când se vor întroduce şi la noi astfel de obiceiuri? Poate s-ar mai lumina deputaţii la mine?


Sursa
2009-02-20 18:27:31



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

02:06:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:26:10Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:47:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
00:11:37Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:33:59Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:01:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:14:58Mariana Golimaz și sărbătoarea poeziei la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
07:55:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
23:08:06Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:17:31Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:56:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:05:59Nou: Castel Mimi Roșu de Bulboaca —» Fine Wine
23:04:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:48:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:57:01Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:41:43Cum să nu strălucești — și totuși să domini scena. —» Efrosnatalita’s Blog
21:38:18Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:14:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:17:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
21:53:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:46:43Păpușarul și păpușa de spectacol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
19:04:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:02:02Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:42Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:14:00DIN EPOCA MAȘINII DE SCRIS —» Leo Butnaru