Bă, tensiune ridicată, ai rămas să cloceşti căcatul: Conţiu şi Berlinski
Două lichele comuniste, una dispărută, alteia i s-o ridicat tensiunea.
Astăzi, invitaţi de noi, studenţii de la jurnalism politic, la o întâlnire deloc oficială, pe cei de la ziarul “Moldova Suverană”, adică Mihai Conţiu şi Ion Berlinski n-au poposit. Profesorul nostru, Andrei Dumbărveanu, respectuos le-a deschis oportunitatea de a sta de vorbă cu potenţialii angajaţi ai publicaţiei. Ei, ne aşteptam şi noi, să vină, să ne vadă…. bla, bla… când colo, iată nu-i. Sunaţi, Berlinski a zis că se simte mai “prost” şi, respectiv, nu face faţă. Şi asta în condiţiile când nea Ion are grave probleme de sănătate şi, zice el, întâlnirile cu studenţii sunt stresante (…) Celălalt, Mihai Conţiu, a dispărut subit. Unde? S-o fi dus şi el, ca omul, la o palincă sau la un colţ pentru o eventuală poluare cu bioxid de carbon. Asta n-am de unde să ştiu.
Dar gestul, nespus de balonat, ne-a tras ţeapă. Credeam că se simt singuri în breaslă şi vor fi tentaţi să recruteze… dar se pare că tot mai respiră un snobism prost. Acum, cred că şi ei au pretenţia absurdă că provin dintr-un soi de os domnesc şi trebuie să fie înconjuraţi doar de supuşi docili, care să execute ordinele lor fără crâcnire şi să le spună cât sunt de minunaţi. Şi noi în replică răspundem: fără batista mătii nu-ţi zicem nimic. Ete chiar aşa!
Sursa
2009-02-20 12:35:10