„pe vremea mea”





S-a nimerit mai azi să trag cu urechea la piesa lui Bob Dylan -
„The times they are A Changing”. Și-am zis că-n trei ani am îmbătrânit cu 10.
Și-n zece oi îmbătrâni cu 20.
Cât de „normal” îmi sună acum fraza: „pe vremea mea”.
Pe vremea mea ascultam pop la pachet, cu Backstreet Boys și Hanson. Mai bag uneori piesele lor pe youtube și-mi vine a râde că le știu fiecare vers.
Pe vremea mea erau în vogă „topic-urile” , cine le-o mai fi dat denumirea asta ? Tricouri scurte în care ți se vede buricul, și „lasini”, de toate culorile. Câtă fericire pe capul meu când mi-a cumpărat mama „lasini” și topic cu „Titanic” pe el.
D-apoi ghete cu talpa supra-mega-gigantică sau pantofi "de lac"... nu i-aș lua nici gratis acum, pe atunci erau "la modă"
Mergeam vara pe la tabără, nu mai știu dacă merg copii acum pe la tabere, însa era mare treaba, pe vremea mea.
Dacă ai fost vara la tabără, aveai ce povesti. Vezi că dacă mergeai la bunica, n-ai ce povesti. Ce-aș mai lăsa toate taberele acum să mai merg pe vară la bunica.
Pe vremea mea ascultam casetofonul. Nu înțelegeam versurile în engleză și inventam sunete asemănătoare. Îmi aduc aminte piesa „All that she wants” de Ace of Base.
Sper să mă susțineți în versurile pe care le cântam noi „o, macho boss” .
Sau piesa „Happy nation” tot de ei. Aici chiar nu vreau să zic cum erau versurile, că mi-i tare rușine.
Aceeași poveste cu mult prea „vestitele”- "Coco Jambo" sau „Casa blanca”.
Tot pe vremea mea, îmi aduc aminte cum se pornise un val prin licee, în care la ”manifestări culturale”, fetele dansau pe temă de Enigma, cu lumânări și haine negre.
Mai erau tot felul de invadări de Sud și Est, de 3 și de Andree. De hiene și șobolani, cu lacrimi, cu inimi frânte. Câta larmă, ce mai versuri.
Din curiozitate, băgați pe youtube video-urile de atunci. Dacă nu bufniti în râs, vina mea. Garantez cel puțin un zambet pe buze.
Ei, și apoi a apărut MTV și ne-am mai luminat la minte.
Tot vedeai pe la ferestrele aburite ale liceului câte o mână, imitând scena din Titanic cu un mormăit de „My heart will go on”...
Ne-am apucat apoi de rebeliuni și dat din cap după Prodigy. Nu prea întelegea lumea nimic din versurile lor, cu excepția unei combinații de cuvinte „... my b.. up”, da una era cert, daca asculți „Prodigy” deja te-ai maturizat.
Îmi mai aduc aminte un moment la care și până acuma râd în hohote chiar de sunt singură. Eram în grădina bunicii la cules vișine. Într-un moment, vine verișorul meu cu mâinile încrucișate la piept și mult prea serios mă întreabă: Ana, da tu ești „metalistcă” sau „nirvanistcă”?? Și-am căzut din copac.
Tot pe vremea mea dacă mergeai la Partia era mare treaba, sau dacă avei patine cu roți „rolishi”, erai tare apreciat în cartier.
Fetițele aveau păpuși „Barbie” la care numai ce nu le făceau. N-am avut niciodată „roloshi”, și nici „papușă Barbie”. Aveam o păpușă Barbie falsă, la care același verișor
i-a tăiat sânii. Și de ce băiețeii tăiau sănii păpușilor ? Ca să vadă de au silicoane oare?
Pe vremea mea, era altfel.
Așa zicea și maică-mea. Așa om zice toți. Și n-ar fi că timpurile sunt mai bune sau mai rele. Ele sunt doar „altfel”.


...

Sursa
2009-02-17 03:47:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

14:50:00Din antologia transfrontalieră, în limba spaniolă ȘI SĂ FIU PRECUM STEAUA INACCESIBILĂ, ÎNALTĂ, STRĂLUCIND ÎN TĂCERE —» Leo Butnaru
05:52:00LACONIC —» Leo Butnaru
10:34:01Iar a doua zi s-o iau de la început… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:29:00Campanie de responsabilitate socială desfășurată de Loteria Națională a Moldovei în preajma sărbătorilor pascale 🌟 —» Sandu GRECU
06:33:00NUMELE CA DESTIN ȘI DEMNITATE —» Leo Butnaru
12:38:00Cristian Obadă, călare pe măgar. Iaralov și punga cu bani pentru Argentina. Legenda Vus 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
09:07:00Jumătate de secol de istorie a sportului. Ion Gheorghiu, la 50 de ani —» Sandu GRECU
12:58:46Chișinăul cultural la o margine de secol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
06:27:06Evanghelia la Bunavestire – Comentarii Patristice —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
06:03:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU
05:38:00PRINTRE ROMÂNII DIN SERBIA —» Leo Butnaru
12:58:01Peste 14,6 milioane MDL pentru promovarea exporturilor: 16 asociații selectate în cadrul „BRIDGE Export” —» Sandu GRECU
12:52:00Republica Moldova un hub emergent pentru dezvoltarea de jocuri video - Istoria Paparuda Studio 🦹‍♂️ —» Sandu GRECU
04:38:00DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
16:09:10Atenţie la angajare peste hotare —» Curaj.TV | Media alternativă
13:33:00Renato Usatîi. Karaoke cu Plahotniuc, plăcinte de la Filat, primii bani la Moscova și dictatura 💥🔥💲 —» Sandu GRECU