Am văzut o bucată din a 8-a minune a lumii antice
Este vorba despre Armata de teracotă a primului împărat chinez, Qin Shi Huangdi. Aceasta reprezintă una dintre cele mai spectaculoase descoperiri arheologice ale secolului 20, făcută de oameni din afara arheologiei. Cine putea să-și închipuie că, într-o zi frumoasă de primăvară, ca în fiecare an, niște țărani au mers să prelucreze pământul și… nitam-nisam se trezesc într-un tunel, printre soldați de teracotă.
Expoziția, care constă din peste 100 de elemente ale adevăratului imperiu subteran, are loc la High Museum of Art, din Atlanta și eu n-am putut să ratez ocazia de a fi unul printre miile de vizitatori. Primul popas al expoziției, în afara Chinei, a avut loc la British Museum. Peste 850 de mii de persoane au văzut ce am văzut și eu , iar în Atlanta 80.000 de bilete erau deja rezervate în primele săptămâni.
Pe lângă figurile războinicilor, elemente arhitecturale, arme, monede și 2 ecrane mari îi “plimbă” pe vizitatorii muzeului prin istoria Chinei de acum 2000 și ceva de ani.
Din păcate, fotografierea era interzisă. Am făcut o poză din mers, foarte-foarte nereușită. Oricât de tare am încercat să dau dovadă de puțin papparazzi, n-am putut să mai apăs o dată pe butonul “stop-cadru”. Nu pentru că îmi era frică de privirile “înguste” ale soldaților lui Qin, dar după prima încercare privirile observatorilor nu mă lăsau în pace. Dar eu vroiam să văd expoziția până la sfârșit
M-am convins încă o dată că americanii scot bani din orișice. La ieșire (de altfel, din oricare atracție turistică - Georgia Aquarium, CNN, Coca-Cola, Hard-Rock Cafe etc.) este un mini-magazin (museum-shop) unde erau tot felul de chițibușuri chinezești - de la micile, mijlociile și marile statui cu chipul soldaților de teracotă și “furculițele” chinezești, până la discuri, pixuri și cărți-enciclopedii despre cea mai întinsă țară din sud-estul Asiei. Ai impresia că pe nimeni, la momentul respectiv, nu îi interesează altceva decât tot ce e legat de China. Și, ca să adaug un element important, toate lucrurile nu sunt ieftine. M-am ales și eu cu un suvenir - cadourile mele preferate - un soldățel de piatră
Sursa
2009-02-15 02:40:43