Cum să devii un om hotărât?


Ce este un om hotărât?

Cuvântul «hotărât» este foarte des menţionat în Biblie, în schimb, cuvântul «nehotărât» este menţionat doar o singură dată în traducerea Dumitru Cornilescu şi spune pasajul astfel:

Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mâină largă şi fără mustrare, şi ea îi va fi dată. Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte, seamănă cu valul mării, tulburat şi împins de vânt încoace şi încolo. Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul, căci este un om nehotărât şi nestatornic în toate căile sale. (Epistola lui Iacov 1:5− 8)

Potrivit acestui pasaj:

  • Un om hotărât este cel care atunci când ea o decizie are suficientă credinţă să meargă până la realizarea acestei decizii.
  • Un om hotărât este cel care îşi pune încrederea în Dumnezeu şi nu se lasă învins de îndoială, nu-şi schimbă la tot pasul deciziile luate.
  • Un om hotărât nu se lasă influenţat de împrejurări mai mult decât de promisiunile lui Dumnezeu. În comparaţia cu valul mării arată că valul un are direcţia sa şi un punct de sprijin, el merge aşa cum este purtat de vânturi, încoace şi încolo. Tot aşa şi omul nehotărât este purtat de împrejurări şi nu stă tare pe promisiunile lui Dumnezeu.
  • Un om hotărât este statornic în căile sale tot aşa cum cel nehotărât nu este statornic în toate căile sale. Deci, un om nehotărât nu este statornic, nu poate sta tare în hotărârile lui şi nu poate duce pănî la urmă lucrurile începute, pentru că de multe ori pe parcurs îşi schimbă gândul.
  • Omul hotărât este plăcut lui Dumnezeu şi rodnic dacă se lasă condus de Cuvântul lui Dumnezeu, iar cel nehotărât şi nestatornic, să nu se aştepte să primească ceva de la Dumnezeu, pentru că nu va primi nimic şi nu poate realiza nimic.

Aş mai adaugă ca oamenii nehotărâţi sunt foarte dificili şi nu sunt de încredere. Nu te poţi bizui nici odată pe ei pentru că la orice moment îşi pot schimba deciziile luate şi cuvântul promis.

Nu te grăbi la luarea deciziilor importante

Proverbul popular spune: «De şapte ori măsoară şi odată taie». Unii oameni sunt foarte grăbiţi când este vorba de luarea deciziilor sau să facă promisiuni. Nu te grăbi să iai decizii şi nu lua decizii sub presiunea oamenilor care te grăbesc, mai ales dacă nu sunt motive serioase pentru grabă. Foarte mulţi oameni ajung să le pară rău de deciziile negândite şi luate în grabă, aşa cum spune şi Cuvântul lui Dumnezeu:

Planurile omului harnic nu duc de cât la belşug, dar cel ce lucrează cu grabă n-ajunge decât la lipsă. (Proverbele lui Solomon 21:5)

Nu face caz din felul cum iai deciziile

Pe de altă parte, am văzut cum unii oameni fac caz din luarea deciziilor şi fac multă discuţie cu privire la lucrurile de puţină importanţă. Mă refer la oameni de felul celor care atunci când văd o bătrânică cum duce cu greu o căldare de apă, fiind «supra-spirituali», spun că au nevoie mai întâi să «se roage şi să aştepte până vor afla voia Domnului, dacă trebuie sau nu să ajute acea bătrână ducându-i căldarea cu apă». Nu aţi văzut aşa oameni supra-spirituali? Eu am avut ocazia să văd şi să aud despre ei. Chiar zilele acestea mi-a spus cineva cum un supra-spiritual a stârnit o discuţie cu privire la aplicarea forţei fizice, etc. Şi a făcut discuţia doar de dragul discuţiei şi a polemicii, ca să nu zic ceartă. Atunci, cineva din cei ce-l asculta l-a întrebat: «Şi dacă mergi pe stradă şi vezi cum cineva violează o femeie, cum vei proceda, ca şi creştin?» Supra-spiritualul nostru a răspuns: «Mai întâi trebuie să aflăm ce fel de femeie este aceasta şi de ce i s-a întâmplat un astfel de lucru…» Prin răspunsul ce l-a dat a arătat că este un om josnic şi nici pe departe spiritual.

Ia decizii potrivit Cuvântului lui Dumnezeu

Deciziile corecte sunt cele luate în conformitate cu toată înţelepciunea Cuvântului lui Dumnezeu. Nu poate lua decizii înţelepte un om care nu studiază şi nu cunoaşte Biblia. Iosua a petrecut o foarte mare parte a vieţii sale alături de Moise şi a auzit mult din Cuvântul lui Dumnezeu, a învăţat din felul înţelept cum Moise lua decizii şi din experienţa lui. Dar, după moartea lui Moise, când a fost pus de Dumnezeu în fruntea poporului Israel, a primit această poruncă:

Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi şi noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea; căci atunci vei izbândi în toate lucrările tale, şi atunci vei lucra cu înţelepciune. (Iosua 1: 8)

Conducătorului totdeauna îi revine responsabilitatea să ia decizii şi apoi va fi lăudat sau blestemat pentru deciziile pe care le ea. Dacă ia decizii bune, poporul se bucură şi prosperă, însă dacă ia decizii greşite şi neînţelepte, tot poporul are de suferit şi va lăsa o amintire rea după sine.

Fii un om hotărât. Pune-ţi toată nădejdea în Dumnezeu, gândeşte lucrurile, sfătuie-te cu oameni înţelepţi, dar nu face caz din luarea deciziilor. Slumeţte-le oamenilor şi fii gata pentru fapte curajoase.

www. moldovacrestina.net


Sursa
2009-02-14 17:22:55



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:56:04DIN ȘAHUL LUMII, ȘAHUL VIEȚII —» Leo Butnaru
13:25:00Cariera care te conectează cu lumea: Interviu cu Mihai Sava, Președintele AMALT, despre oportunitățile profesiei de Dispatcher 👍 —» Sandu GRECU
12:37:00Cu sprijinul Uniunii Europene, Serviciul social „Locuința Protejată” din Glodeni devine un model de eficiență energetică și incluziune socială 👍 —» Sandu GRECU
10:40:53Spumantul: zâmbetul comercial al sectorului de vinuri —» Fine Wine
09:47:03James Suckling evaluează, în premieră, vinurile Purcari —» Fine Wine
05:25:21DIN ȘAHUL VIEȚII —» Leo Butnaru
09:26:33Între simbol și ironie – Violeta Zabulica-Diordiev —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:58:24Cătălin Păduraru: „Acum este pasul obligatoriu de ieșire la atac” —» Fine Wine
05:24:54DE LA PORȚILE ROMEI, DIN ROMA —» Leo Butnaru
05:53:47DIN POEZIA LUMII / FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
15:46:39Moldovenii vor un stil de viață sănătos. Transportul alternativ poate fi soluția. —» Curaj.TV | Media alternativă
07:51:24DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
10:35:36DIN FĂCLIA —» Leo Butnaru
08:15:00Gloria K-1, viitor frumos și bani mulți. Bolea: aducem Europa la Chișinău. 100 de mii de dolari în avion 💲💥🥊 —» Sandu GRECU
07:43:00Pictorița Eleonora Romanescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:15:58DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:35:22Gala premiilor ”Ex Libris” – la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
10:41:00Istoria unui proiect de hotărâre de Guvern prost intenționat 💧 —» Sandu GRECU
18:12:00din cosmograme —» Leo Butnaru
05:56:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
11:11:00DE BLAJINI —» Leo Butnaru
18:56:00DECENȚĂ ȘI TICĂLOȘIE —» Leo Butnaru
16:43:00GOGOMĂNIA —» Leo Butnaru
17:01:00Teslev, moldoveanul campion european la fotbal. Istorii cu dinozauri. Povești din Imperiu 💥😲🔝 —» Sandu GRECU
09:27:29O dublă lansare de carte la BM „B.P. Hasdeu” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'