Care este cel mai enervant lucru seara cind aprinzi televizorul? Publicitatea
Imediat ce o vedem in timpul unui film interesant sau atuci cind este difuzat programul preferat luam telecomanda in mina si butonam de pe un canal pe altul ca sa gasim un canal unde nu este publicitate. Sau ne ridicam din fotolii si mai alergam prin casa, luam o gustare, tragem o tigara, bem un ceai sau pur si simplu rabdam pina se incheie calupul de publicitate
Unicii oameni care privesc clipurilie publicitare cu interes sunt cei care au comandat unei agentii de publicitate un clip, de persoanele care activeaza in domeniul publicitar sau de oamenii fascinati de fenomenul publicitatii din motive personale sau profesionale (cum sunt eu bunaoara). Dar in general, oamenii se enerveaza strasnic cind vine vorba de publicitate la televizor
![france21 france21](http://myionsclifos.files.wordpress.com/2009/02/france21.jpg?w=420&h=251)
Totul insa are un pret si cumva trebuie sa platim pentru placerea de a viziona programele televizate. Canalele au nevoie de publicitate pentru a exista si a dezvolta programe iar publicitatea televizata este o sursa buna de venit peste tot in lume asa ca …nado
Nu ati vrea insa sa veniti seara acasa si …Hopa…surpriza…la televizor nu e publicitate si sa privesti televizorul fara a fi intrerupt de clipurile enervante cit incape in tine?
Ar fi bine. Multi ar spune „mecitati ne vredno” insa poate fi adevarat.
Din 8 ianuarie 2009, in Franta, la posturile publice care fac parte din grupul France Television http://www.francetelevisions.fr/, care are cea mai mare audienta, dupa ora 20:30 pina dimineata nu se mai difuzeaza publicitate http://www.francetelevisions.fr/actualite/index.php?id=20090105. Ea a fost interzisa asa ca francezii traiesc visul omului cu telecomanda
Toata aceasta inovatie e o adevarata revolutie sociala in Franta care a stirnit critici dar si admiratie. Critica vine din parte celor care cistigau bani buni din publicitate iar admiratia vine, evident, din partea oamenilor simpli care acum savureaza o alta televiziune.
Am urmarit cu atentie aceasta „drama” in presa franceza si pot spune ca noi, spre regret, nu vom avea parte de asa „revolutii culturale” curind. Noi nu suntem gata pentru asa ceva. Franta e Franta. Si cu asta e spus tot. Insa iata ca nu este imposibil.
Lucrurile se schimba
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=myionsclifos.wordpress.com&blog=3107683&post=927&subd=myionsclifos&ref=&feed=1)