Cat de comozi sunt jurnalistii din Chisinau
Iaka eu nu-i inteleg pe multi colegi de ai mei ziaristi. Stau frumos acasa si a doua zi iti preiau stirea sau bucati din ea si o dau fara sa te citeze, ca si cum ei ar fi fost la fata locului. Am vazut ieri multi ziaristi la CEC da iaka pe cei care au semnat stiri astazi nu prea. Eu la facultate am invatat ca e corect sa citezi sursa de unde ai luat. Mi se pare mai grav la agentii, care trebuie sa fie primele cu informatia. Cum sa faci stire dintr-un gazet care apare cu intarzietre de o zi? Asta e Moldova pe care eu nu o accept, cu riscul ca lumea sa spuna ca inca mai am fite de Bucuresti.M-a amuzat o chestie. Am postat pe blog toata lista PCRM, pentru ai ajuta pe colegii care nu facuse rost de ea si pentru ca totii curiosii s-o studieze. Din graba, am facut si prescurtari, gen Veronica Abramciuc, preşedintă la o Mişcare patriotică. Miscarea asta se mai numeste cumva dar eu chiar nu avusesem timp sa scriu toate balariile. Sau am scris somer la doi indivizi care figurau cu „temporar neangajat in campul muncii”. Lista a fost preluata de Unimedia, iar de la Unimedia a preluat-o un ziar concurent de-al TIMPULUI, care nu a citat nici prima, nici a doua sursa. Respectiv prescurtarile mele s-au dus si dincolo. Cam asa se face presa in Chisinau.
Sursa
2009-02-11 19:18:11