m-am saturat!!
mda,
m-am saturat!!!! oameni!! m-am saturat!!
dau din intimplare pe blogosfera.md (o resursa pe care de altfel o apreciez), dupa cum stiti acolo sunt updata-te in mod automat si cronologic ultimele articole publicate in blogosfera din md. E bine asa, decit sa umbli naiba si sa cautzi ceva pe undeva.
Si acum ca sa trec la faptul care m-a saturat!!!
este vorba de asa numitul crestinism si crestinism-ortodox moldovenesc de care e plina toate posturile care se publica pe blogosfera.md Unde nu te intorci numai crestini si crestine, care numai asta fac ca scriu despre De ce este bine să devii creştin ? si Metanie Părintelui Stareţ Iustin!!! sau altii care scriu ca aici:
Cartea preferata - Biblia.
Prefera muzica - Psaltică, corală, clasică, rock ortodox şi naţionalist, mai puţin alte genuri.
Hobby - pian, pictura, economie, sportul (gimnastica), lectura, fotografia.
Axa de valori - Dumnezeu, Neam, Familie.
Nationalitate - Roman.
Confesiune - Ortodox.
Si lista poate continua, oricum gasiti si singuri mii de exemple de acest fel oriunde. Imi displace ca nu pot sa gasesc niste analize interesante sau niste viziuni mai critice asupra realitatii in care traim. Ca lipsesc ideile noile si revolutionare, ori teologia inseamna copierea si multiplicare acelorasi idei si ginduri pina la nesfirsit. Departe de a crea ceva nou si original.
In loc de chestii interesante - numai ciudatele si anostele comentarii la scripturi si nu mai stiu ce sfinti ai nu stiu cui. In curind o sa inceapa sa citeze din Sfintele Scripturi asa cum mai inainte il citau pe Lenin si Stalin. Adica na, nimic nu s-a schimbat, aceleasi obiceiuri si aceeasi oameni.
Ce am scris este un text crud, scris sub un impuls de moment, nu atac pe nimeni personal, nu atac si nu condamn nici un cult religios: crestin, musulman sau oricare altul. Materialele la care fac trimiteri sunt facute public, oricine le poate consulta in orice moment.
Este o incercare de a intelege un fenomen actual si prezent in viata noastra.
Sursa
2009-02-09 20:49:39