Taves Bahtalo, romală! (3)
Citat: “Exista o rezistenta din partea comunitatii rome, deoarece, in momentul in care societatea te uraste, este natural ca si tu sa urasti societatea.” (George Soros) (sursa)
Stire (august 2008): “Ipoteza socanta in cazul copilului de patru ani gasit mort in Bistrita, in casa asistentei maternale care il ingrijea. Femeia le-a spus procurorilor ca l-a maltratat pe copil pentru ca era de etnie roma…” (sursa)
Furatul, sau alte ilegalitati facute pentru supravietuire sunt efectele ce vin din cauza ca noi ii consideram pe romi inferiori noua si nu uitati, din sec. 13 pana-n sec. 19 ei erau robii bogatasilor romani! Merge cauza si dupa aia efectul.
Tu-i urasti, si ei te vor ura. Ura se recompenseaza, mereu.
Deci, traditia proasta a tiganilor a fost educata in drumuri si intensificata cand au fost opriti si transformati in sclavi. Aici gasesc vina noastra (nu doar a romanilor). Nu cred ca in evul mediu omul bigot alb ii intalnea pe niste refugiati de alta rasa cu dragoste si respect ci, sigur!, cu dispretuire, neincredere si chiar ura. Asa si s-a nascut (sau mai corect: se nastea, se modela) traditia romilor de a fura, ea continua pana-n ziua de azi, chiar daca unele societati nu-i mai privesc cu ura si dispretuire, ei asta nu inteleg si se misca din inertie deja, fiindca forta ce-i impingea spre a comite ilegalitati (scopul: supravietuire) a cam disparut (s-o crezi tu!).
Repet: Ura naste ura. Eu cred ca noi suntem primii care am urat. Noi i-am creat asa cum sunt ei astazi.
Oricum lucrurile cu timpul vor disparea si va fi bine (nu stiu cand). Dar, depinde de fiecare din noi cat de repede evolutia (spirituala?) se va infaptui.
Intoarceti-va la radacini, acolo vom gasi toate raspunsurile.
Taves Bahtalo!
—————————–
(1)
“Romii in imaginarul medival romanesc”
Sursa
2009-02-08 22:49:47