stiinta aplicata

In sfarsit dupa o pauza destul de mare generata mai mult de lene decat de alte ocupatii captivante, am reusit sa ma uit la doua filme: primul este Revolutionary Road, cu Leonardo di Caprio si Kate Winslet, care a luat mai multe Globuri de Aur anul acesta si care candideaza si la Oscar, iar cel de-al doilea este Stileaghi, un film rusesc ce-si propune sa genereze niste nostalgii dupa un fenomen cultural din anii 50 ai URSS. S-ar parea ca cele doua productii ar fi total diferite. Or, ambele provin din niste medii culturale ce numai apropiate nu sunt.

In plus, ambele productii abordeaza genuri cinematografice diferite. Filmul american povesteste drama unei familii americane ancorate in mediul opac al mediului suburban din visul american. Pe de alta parte, productia ruseasca tine mai mult de un musicle, care povesteste despre un mod de viata alternativ pe car il adopta niste tineri sovietici dornici sa scape de monotonia vietii cotidiene. Totusi in pofida tuturor distinctiilor aceste doua filme impartasesc o idee comuna: schimbarea nu depinde de factorii geografici sau de locul in care te afli, ci de dorinta de a incepe metamorfoza de la propria persoana.

In special mi-a placut, in Stileaghi, faza in care un fost stileagha devenit intre timp diplomat sovietic in SUA, se reintoarce acasa si ii spune unui prieten de-al sau ca in SUA nu exista stileaghi, iar daca acestia ar aparea pe adevaratul Broadway atunci ar fi dusi imediat intr-un azil psihiatric. In momentul acesta, mi-am adus aminte de termentul "Imaginary West" (dupa cum v-ati dat seama se traduce Vestul Imaginar) utilizat de Alexei Yurchak pentru a descrie un fenomen prin care cetatenii sovietici, care nu prea scoteau nasul din tara, isi creau o imagine proprie a Occidentului derivata din filmele si muzica occidentala.

Astfel, atunci cand au obtinut dreptul sa calatoreasca peste hotare, fostii cetateni sovietici si-au dat seama ca Vestul lor, cel imaginat, in care exista doar jazz, rock sau blue jeans, nu este Vestul adevarat. Celor care doresc sa afle mai multe despre acest fenomen precum si despre modul in care sistemul sovietic a generat un interes sporit pentru imbi straine si muzica rock le recomand cartea lui Yurchak, Everything Was Forever, Until It Was No More. The Last Soviet Generation, Princeton University Press, 2006.

Sursa
2009-02-07 17:55:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru
06:39:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
07:42:00Женское счастье. —» Александр Ищенко - Размышления
06:38:00MINISTERUL... MISTERIULUI —» Leo Butnaru
07:09:00Alone —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:15:00REFLECȚII —» Leo Butnaru
17:18:00Calea Lactee —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:24:00DIN POEZIA EUROPEI —» Leo Butnaru
12:24:29Bastus si Gerula —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:16:00Haină —» Andrei LANGA. Blogul personal
11:57:00Antarctida —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:25:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
06:02:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU