La alegerile din Moldova pe cine nu votez? Argumente
In primul rand nu-i votez pe comunisti. Au fost opt ani la guvernare, s-au capatuit cum au putut. Din comunisti au ajuns niste capitalisti plini de bani si basini. Atat de mult sictir imi provoaca… Nu va puteti imagina.
Nu-i votez nici pe cei din PPCD. S-au prostituat, le-a placut banul si au acceptat sa le duca olita comunistilor. Sa linga inca 3 luni ce cade pe langa treuca puterii - nu cred ca vor mai intra in Parlament.
Nu-i votez pe AMN-isti. Au facut niste boacane politice de te doare mintea. La alegerile trecute s-au gandit sa faca o opozitie puternica comunistilor. Asa ca au adunat toate gunoaiele si mortaciunile din politica si le-au bagat in Parlament. Vazute pe fotolii moi, acestea au prins la glas si au iesit din alianta. Prostilor, asa va trebuie. Eu nu votez pentru prosti.
Nu votez nici partidul unui oarecare Braghis. A fost prim ministru, a fost deputat. Asa si? Ce-i cu asta va intreb? Ah da, a fost si comsomolist. Parca partidul sau se numeste social democrat si face opozitie comunistilor. Pe naiba. La intalnirile comsomolistilor face laringita zbierand imnuri comuniste alaturi de Voronin.
Cine a mai ramas? Da, Ghimpu si partidul sau liberal. Mai, domnule Ghimpu. Pe onoarea mea. Daca nu-l aveai pe acest Dorin Chirtoaca, care iti este nepot, dar in rest nu pare sa aiba nimic in comun cu tine: este inalt, destept si vorbeste coerent; aveai acelasi partidut micut de 0,5 la suta. Aritmetica simpla Partidul Liberal=Dorin Chirtoaca+0,5%. De ce sa te votez tiranutule frustrat? Doar pentru Chirtoaca? El este un tip ok, recunosc, dar nu va merge in Parlament, ramane la primaria din Chisinau. Asa ca dezumfla-te la ale tale 0,5 la suta.
A mai ramas PLDM. Adica cum PLDM? Partidul Liberal Democrat din Moldova? Uf, deja prea multe cuvinte. Si atatia oameni seriosi adunati si Tanase, si Vieru, si Filat. Of, dar tare mai vreti voi la putere. Multi bani mai are de bagat Filat in povestea asta cu alegerile? Mi-e ca o sa i se cam taie macaroana.
Pe ceilalti nu-i votez pentru ca nu conteaza.
Sursa
2009-02-06 01:23:35