Acoperirea deficitului bugetului
(1) Pentru acoperirea deficitului bugetului asigurărilor sociale de stat, după epuizarea fondului de rezervă, veniturile bugetului asigurărilor sociale de stat se completează cu sume care se alocă de la bugetul de stat.
(2) În cazul în care, pentru realizarea unor acte normative ale Parlamentului, se micşorează veniturile la bugetul asigurărilor sociale de stat, pentru acoperirea deficitului acestuia mijloacele financiare se alocă în modul stabilit la alin.(1).
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=sarivan.wordpress.com&blog=1756944&post=522&subd=sarivan&ref=&feed=1)
Sursa
2009-02-05 06:46:27