Andreea Marin nu se teme să vorbească cu accent moldovenesc
![Fapt divers - Andreea Marin, interviu in Playboy](http://www.romanialibera.ro/foto/146/145396/art_145396_1.jpg)
Ultima știre pe care am postat-o despre Andreea Marin Banică era despre cartea pe care vedeta o coordonează - „Preţuieşte viaţa“. Volum care urmează să apară la targul de carte în primavara acestui an, la Editura Tritonic (de altfel şi partenerul de onoare al acestui blog). Totuși, pe lângă călătoriile sale (recent vedeta s-a întors din Africa) sau cartea de care spuneam, Andreea Marin Bănică mai are timp și de interviuri.
Și dacă până acum Andreea ne-a obișnuit cu istorisiri despre experienţele sale din carieră sau, mai nou, cele în calitate de mamă (n.n. are o fetiţă Violeta), de curând, am descoperit, în ziarul România Liberă, că aceasta a avut curajul să acorde un interviu și … revistei Playboy Romania, din care vă propun să citiți un extras.
PLAYBOY: Te speli pe dinți de față cu Ștefan? Stai cu bigudiurile în par în fața lui? Sunt femei care evită astfel de ipostaze…
MARIN: De ce sa evit? Sunt eu insami mai ales in acele ipostaze! Vreau sa fiu iubita de catre barbatul meu pentru ceea ce sunt, nu sa fiu nevoita sa «pozez» acasa. Ar fi extrem de obositor, ineficient si lipsit de satisfactia implinirii personale, in final. Vreau sa cred ca, de fapt, a fost o intrebare retorica. (rade)
PLAYBOY : Ai vreo prejudecata legata de nuditate si de propriul corp?
MARIN : Nu in general, in sensul ca nu stau sa-i judec pe altii pentru actiuni de acest fel, doar ca nu e optiunea mea expunerea in mod public. Nu simt ca vreau sa demonstrez lumii intregi ceva, insa simt ca e important sa traiesc anumite experiente doar in intimitate, sa le impart numai cu barbatul meu, sa stim ca exista senzatii doar ale noastre.
PLAYBOY: Ti-ai pastrat obiceiul ca in public sa vorbesti fara accent, iar acasa “moldoveneste”?
MARIN: Da, din obisnuinta, dar n-am retineri in a vorbi pe limba lui Creanga chiar si in public, atunci cand ma simt bine in aceasta postura, pentru mine e normalitate.
PLAYBOY: Ai suporta ca un barbat sa-ti spuna tandru “Fa, moldoveanco!”?
MARIN: Bineinteles, e o gluma simpatica, daca stii cum s-o privesti si nu esti incrancenata, si daca e vorba de un ton cald, tandru… Imi amintesc ca “tonul face muzica”, nu?
PLAYBOY: Ce i-ai gatit ultima oara lui Stefan?
MARIN: M-am gatit. Si n-a fost rau. (rade)
PALYBOY: Este Romania o tara a prejudecatilor sexuale?
MARIN: Intr-o anumita masura, fara exagerari, din moment ce exista televiziuni care aduc in prim-plan acest aspect fara perdea. Iar prima pagina a ziarelor ilustreaza acelasi lucru adesea, deci nu suntem un popor atat de pudic sau de moralist pe cat am putea crede.
Sursa
2009-02-04 21:42:17