La PG erau parcate în faţă şi în spate cîte o maşină MAI
În această imagine vedeţi că un echipaj MAI era prezent în faţa Procuaturii Generale înaintea incidentului. Rămîne doar să ghicim unde s-a dus după asta şi ce au făcut păpuşarii cu epoleţi între timp. Cert e că după agresiunea mascaţilor cu spray am văzut de lîngă biroul de audienţă, pe geam, în curtea PG, pe un poliţist în uniformă dormitînd paşnic într-o altă maşină MAI. Deci ei erau la servici, doarc ă s-au arătat acolo doar cei în civil (mai ales cu camere video şi cu sfaturi şoptite agresorilor), iar cei în uniforme s-au dosit, ca să nu pară chiar complici, cum a apărut grangurii din procuratură, ieşiţi la tratative cu protestatarii şi miliţenii de la pază, care au închis uşa şi n-au permis reporteriţelor speriate să se refugieze în interior!
Sursa
2009-02-03 22:25:42