S-a dat zvon în ţară că se apropie campania electorală…
Astăzi a fost anunţată data oficială cînd vor avea loc alegerile parlamentare din Moldova-5 aprilie. Ceea ce înseamnă că în curînd( mai exact peste o zi, adică miercuri) va demara campania electorală propriu-zisă.
E unicul motiv ce mă face să mă simt fericită că nu voi fi acasă. Altfel zis, se începe spectacolul…Prea grotesc şi depăşit mi se pare scenariul ca să fie şi interesant…Şi am impresia că asist la montarea aceluiaşi spectacol, aceleiaşi piese o dată la patru ani. De-aţi şti cît aş vrea să fiu martora unei premieri. Păcat! Aceleaşi replici , aceeaşi actori, aceeaşi scenă, aceeaşi cortină…şi, pînă la urmă, acelaşi rezultat! Spectatori pasivi, ronţăind seminţe, chicotind cînd spiritele de pe scenă încep a se încinge, care rîd cînd la comandă şi strîng din umeri cînd nu mai înţeleg nimic din tot show-ul acesta. Aceştia sunt cetăţenii noştri. Cei cu dreptul de vot în mîinile cărora stă soarta ţării.
Nu simpatizez nici un partid politic. Însă neimplicarea politică nu înseamnă şi indiferenţă. Va fi pentru prima dată cînd îmi voi putea exercita acest drept şi chiar dacă nu voi fi în Moldova voi face tot posibilul să ajung la urna de vot ca să-mi aleg obţiunea. Chiar dacă nu voi avea pe cine alege şi nu voi considera pe nici un candidat demn de a-mi reprezenta interesele mele ca cetăţean. Oricum voi merge. Nu vreau să decidă alţii pentru mine. Ar fi o mustrare prea mare de conştiinţă că nu mi-am folosit şansele de a produce schimbarea. Iar patru ani e prea mult pentru a mă reabilita la alegerile viitoare.
Aveţi grijă să nu ronţăiţi prea multe seminţe, să nu vă jucaţi prea mult pe telefonul mobil (trebuie să recunoaştem acestea sunt preferinţele celor care merg la teatru)…aţi putea scăpa prea multe din scenariul electoral…şi ar putea să ne coste prea mult această nepăsare…
Sursa
2009-02-03 00:09:33