S-a dat zvon în ţară că se apropie campania electorală…

Astăzi a fost anunţată data oficială cînd vor avea loc alegerile parlamentare din Moldova-5 aprilie. Ceea ce înseamnă că în curînd( mai exact peste o zi, adică miercuri) va demara campania electorală propriu-zisă.

E unicul motiv ce mă face să mă simt fericită că nu voi fi acasă. Altfel zis, se începe spectacolul…Prea grotesc şi depăşit mi se pare scenariul ca să fie şi interesant…Şi am impresia că asist la montarea aceluiaşi spectacol, aceleiaşi piese o dată la patru ani. De-aţi şti cît aş vrea să fiu martora unei premieri. Păcat! Aceleaşi replici , aceeaşi actori, aceeaşi scenă, aceeaşi cortină…şi, pînă la urmă, acelaşi rezultat! Spectatori pasivi, ronţăind seminţe, chicotind cînd spiritele de pe scenă încep a se încinge, care rîd cînd la comandă şi strîng din umeri cînd nu mai înţeleg nimic din tot show-ul acesta. Aceştia sunt cetăţenii noştri. Cei cu dreptul de vot în mîinile cărora stă soarta ţării.

Nu simpatizez nici un partid politic. Însă neimplicarea politică nu înseamnă şi indiferenţă. Va fi pentru prima dată cînd îmi voi putea exercita acest drept şi chiar dacă nu voi fi în Moldova voi face tot posibilul să ajung la urna de vot ca să-mi aleg obţiunea. Chiar dacă nu voi avea pe cine alege şi nu voi considera pe nici un candidat demn de a-mi reprezenta interesele mele ca cetăţean. Oricum voi merge. Nu vreau să decidă alţii pentru mine. Ar fi o mustrare prea mare de conştiinţă că nu mi-am folosit şansele de a produce schimbarea. Iar patru ani e prea mult pentru a mă reabilita la alegerile viitoare.

Aveţi grijă să nu ronţăiţi prea multe seminţe, să nu vă jucaţi prea mult pe telefonul mobil (trebuie să recunoaştem acestea sunt preferinţele celor care merg la teatru)…aţi putea scăpa prea multe din scenariul electoral…şi ar putea să ne coste prea mult această nepăsare…

din JURNALUL unui observator


Sursa
2009-02-03 00:09:33



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

03:03:08foarte simpatic —» turn up the silence
15:26:04Protest la Primăria Chișinău după demolarea Apartamentului deschis —» Curaj.TV | Media alternativă
09:48:55Purcari lansează colecția nouă de vinuri Parcela —» Fine Wine
05:01:11DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
14:28:08Clubul nostaligicilor după #urss —» Curaj.TV | Media alternativă
04:57:01DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
18:01:18Au demolat Apartamentul Deschis #Chișinău! —» Curaj.TV | Media alternativă
03:33:33LA BAC —» Leo Butnaru
14:23:55Mondialul de fotbal la We Sport și Jurnal TV —» Sandu GRECU
09:35:00📜 COMUNICAT OFICIAL ⚽️ CS Atletic Strășeni —» Sandu GRECU
05:33:19DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
20:42:41Unde suntem, încotro mergem —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
17:14:03Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova 💥 —» Sandu GRECU
11:26:32Potîrniche, acid cu colegii: birocrație. Stop pe Stadion. Rușinea CNOS. Sfaturi de la Dobrik —» Sandu GRECU
10:31:49Terapie în grup sau să nu ne mai mințim… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:04:13Epicrama a fost inaugurată oficial —» Fine Wine
07:02:26Drumul Republicii Moldova în UE —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:24:25DIN ESEURI —» Leo Butnaru
16:09:58Produsele moldovenești pot ajunge în fața cumpărătorilor internaționali la SIAL Paris 2026 ❣️ —» Sandu GRECU
16:01:52Tinerii din Moldova transformă apicultura într-o oportunitate de dezvoltare și investiție în viitor 🐝 —» Sandu GRECU
14:00:30Deputatul Lilian Carp cere transparență la Strășeni: Stadionul construit din bani publici trebuie să aparțină cetățenilor, nu grupurilor de interese 🔥 —» Sandu GRECU
07:56:28CELEBRITĂȚI PRIN VREMURI... —» Leo Butnaru
14:53:05Republica Moldova, destinație strategică pentru afaceri - Agenția de Investiții lansează Ghidul Investitorului 2026 📜 —» Sandu GRECU
12:12:31POEZII PENTRU COPII —» Leo Butnaru
09:12:46DE ZIUA COPIILOR —» Leo Butnaru