Eurovision 2009
Am citit acum 10 minute pe un blog ca Romania si-a ales reprezentantul pentru Eurovision 2009 ce va avea loc in Moscova, intre 12 si 16 Mai 2009. Sincer, oare de ce mai incercam? De ce cheltuim bani cu preselectiile astea, de ce pierdem timpul sa trimitem un SMS care costa de obicei de doua ori mai mult decat pretul afisat pe televizor, oare de ce, daca oricum stim ca Eurovisionul va fi mereu castigat de una din tarile cu cei mai multi vecini.
Conform Wikipediei, alea albastre sunt semifinalistele, alea verzi sunt finalistele, si galbenele nu vor participa anul acesta (pentru ca probabil au realizat ca nu au sanse). Sa ne uitam atent la harta asta. Ar fi si logic sa castige Rusia, Serbia (sau una din tarile Iugaslaviei) sauvreo tara din nord unde toti se cred frati si plm. Concursul devine previzibil si lumea deja se plictiseste. Cei de la Eurovision au inteles asta si anul acesta propun o schema mai interesanta. Voturile voastre nu vor mai conta. Pai, adica, nici chiar. Fiecare tara are un reprezentant in juriu care va acorda puncte iar juriul va constitui 50% din total. Deci, daca Rusia are 200 de pct stranse de la televoting si doar 50 stranse de la juriu, pentru ca probabil ca piesa lor e de cacat, atunci nu va mai castiga Rusia competitia. Chiar e geniala ideea, si ma mir cum de nu a fost introdusa mai devreme.
Cica asa arata schema juriului pe semifinale. Culorile deschise sunt cele care sunt in juriu, adica roz si albastru , iar rosu si mov sunt cele care participa in semifinale.
In fine, speram ca anul acesta va castiga o tara care sa merite. Am auzit ca Franta trimite Patricia Kaas, as ca ar trebui sa iasa ceva. SI acum liniste doua minute cat veti asculta cu ce prostie se duce Romania.
Sursa
2009-02-01 14:21:20