Relaţii secrete Voronin & Businessmanul Birştein
Birştein a tins mereu să intre în relaţii cu politicienii moldoveni, care nu l-au respins. Nu fac excepţie, în acest sens, nici reprezentanţii comuniştilor. La început, cînd comuniştii abia de se înfiripau, relaţiile cu Birştein erau asigurate prin doi generali de poliţie – Vadim Mişin, vicepreşedinte al Parlamentului şi Vladimir Molojen, „paşaportistul” de bază din RM, şeful Departamentului Tehnologii Informaţionale.
Înlăturîndu-şi coechipierii, Voronin a intrat în relaţii directe cu Birştein, afacerile căruia prosperă în RM, el fiind şi sponsorul-lider al comuniştilor moldoveni la alegerile parlamentare din 1998 şi în 2001.
Voronin şi Birştein s-au cunoscut nemijlocit în septembrie 2000, în zilele cînd liderul fracţiunii parlamentare a comuniştilor se afla la New York, în cadrul unei delegaţii a Legislativului. În prezent, duetul Voronin - Birştein acceptă în preajmă doar două persoane din RM: pe Vladimir Kolesnicenko, directorul hotelului Jolly Alon şi pe Vladimir Molojen, şeful Depratamentului Tehnologii Informaţionale. Cei doi îl însoţesc pe Voronin cînd merge acesta să se relaxeze în Finlanda sau la Karlovy-Vary, la vînătoare sau la pescuit.”
Voronin a dat mîna cu Birştein?
Controversatul om de afaceri Boris Birştein a vizitat Republica Moldova participînd la adunarea generală a acţionarilor băncii “Eximbank”. Gurile rele spun însă că Birştein s-ar fi întâlnit şi cu preşedintele Vladimir Voronin.
Dacă, totuşi, Voronin l-a petrecut pe Birştein pînă la scara avionului, caz rarisim în practica diplomatică, atunci, cu siguranţă, este vorba despre mai mult decît o întîlnire de serviciu. Dar, în lipsa unor probe, se poate opera numai cu presupuneri.
Sursa
2009-01-31 08:40:27