Republica Moldova, între preţuri mici şi investiţii mari

Azi m-am trezit cu Dobrovolschi si Craioveanu de la Radio Guerilla, dupa mine cel mai bun post de radio din Romania, daca il scoatem din ecuatie pe Liviu Mihaiu, dizgratios atat la radio cat si la TV. Cei doi urlau disperati la unison, primul ca in Republica Moldova a fost anulat impozitul pe profit si ca toti investitorii se vor reorienta intr-acolo, al doilea ca iubeste ascultatorii "de dragul carora" se trezeste la 6 jumate in fiecare dimineata.

Lasand deoparte pasiunea reaprinsa a lui Craio fatza de cei care ii savureaza clovneriile matinale pe 94,8 FM, nu pot sa nu ma starui asupra stirii date de Dobro. Intamplator sau nu, aceasta anulare a impozitului pe profit vine la putin timp dupa ce parlamentul moldovean, dominat de comunisti, a anulat o prohibitie, criticata de mult timp deja - cea cu privire la posibilitatea intreprinderilor cu capital strain sa achizitioneze terenuri/pamant in MD. Comunistii se screm din ce in ce mai mult sa obtina ceva pana in 2009, sa iasa in fatza cu anti-romanismul, tintind votantii rusofoni si moldovenii inveterati, completat in mod abil cu reforme in domeniul economic menite sa atraga investitii din afara (Voxtelul cumparat de Orange, Ilie Nastase care a preluat franciza pentru cateva McDonalds in MD, sau BRD Societe Generale sunt primele care imi vin acum in minte), sau cu recent semnatul plan de facilitare a vizelor pentru UE, tintind electoratul care balanseaza intre jemenfichism si "tot comunistii fac ceva". Sa incerce careva sa zica acum ca, pauza, comunistii nu sunt pro-europeni sau ca Bruxelles nu il place pe Voronin avantat spre culmii integrarii europene, desi, na, cei care nu iau lecitina ca sa invete pentru examene isi aduc aminte cu siguranta ca acelasi parlament MD majoritar comunist a respins de doua ori propunerea opozitiei de a semna un acord de ascociere cu UE.

Acum eu nu stiu ce sa cred, am mai zis-o si pe alte bloguri si forumuri, ca 2009 e ultima sansa e clar, dar ca victoria lui Dorin Chirtoaca in Chisinau e un semnal al revigorarii clasei politice comuniste nu e nici pe departe clar. Moldovenii, sunt prea prosti unii si prea prost informati altii. Mare mi-a fost mirarea sa citesc intr-un cotidian de la Chisinau un material in care locuitori ai unui sat din MD, intrebati fiind ce parere au despre primarul Chisinaului ziceau fie "buna", fie "foarte buna". La urmatoarea intrebare insa: "Cine e primarul Chisinaului?", o parte raspundeau senin, "Cum cine-i, Urecheanu"!!!!!


Curios e ca in timp ce investitiile par sa curga, salariile sunt la fel de mizere, iar, ca urmare, preturile desi urca, o fac mai greu ca in Romania, pardon, UE. Ca urmare, "tot mai mulţi romani din Moldova merg la cumparaturi în... Republica Moldova", anunta astazi TVR , adaugand ca "numarul romanilor care au trecut Prutul s-a triplat fata de anul trecut. Motivul principal tine de bugetul familiei: preturile multor produse sunt mult mai mici decat in Romania".
Romanii insa vin nu doar in Chisinau, ci si in Balti (nordul Republicii Moldova), cel putin cei din Iasi, Suceava si Botosani unde isi pot face cumparaturile intr-un Metro deschis relativ recent in ceea ce se cheama capitala de nord a republicii. Norocul lor e ca supermarketul in cauza, caruia ii fac aici publicitate gratuita, volens-nolens, este user-friendly:), adica e o adevarata oaza de romanism intr-un oras in care pute a rusi, avand vreo 90 de procente din inscrisuri (pliante, rafturi, deparamente, parcare etc.) in romana.
Se pare insa ca si aici procentajul incepe sa cedeze, iar interactiunea cu personalul aminteste de o sceneta semnata de Planeta Moldova, cea cu un individ care merge la autogara sa cumpere bilet si conversatia se desfasoara in romana-rusa concomitent. Cand auzisem prima data "creatia" celor de la PM nici macar nu am ras, am zis ca e fortata faza, dar dupa ce, fiind in Metro si apropiindu-ma de casa am auzit-o pe casierita adresandu-mi-se cu "Zdravstvuite" (Buna ziua)-"Buna ziua" am ras tot drumul pana acasa, unde abia asteptam sa ii spun sora-mii. A propos, casierita se dovedise a fi o fosta studenta a sora-mii la Litere:)!

Sursa
2007-10-25 19:52:10



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU