Impresii dupa filmul “The Fireproof”
Ieri, am privit filmul “The Fireproof”. Vreau sa spun de la inceput ca mi-a placut foarte mult si il recomand tuturor.
Scurta descriere:
Capitanul Caleb Holt este un pompier care isi iubeste meseria, dar care incepe sa aiba probleme in casnicie. El si sotia lui Catherine sunt casatoriti de 7 ani, dar in ultimul timp certurile legate de cariera, bani si treburi zilnice au reusit sa indeparteze cuplul odata atat de fericit. In momentul in care cei doi decid sa divorteze, tatal lui Caleb, John, ii face acestuia o propunere neobisnuita : sa ia parte la experimentul de 40 de zile, numit The Love Dare si sa faca o ultima incercare de a-si salva casnicia. Faptul ca propunerea venita este legata de noua credinta a parintilor sai il face pe Caleb sa reconsidere aceasta optiune, dar se decide in final sa o accepte. Din nefericire, Catherine respinge incercarile de impacare ale sotului ei, iar Caleb il intreaba atunci pe tatal sau de ce sa mai iubeasca o femeie care refuza sa ii acorde vreo sansa. John ii raspunde ca aceasta se aseamana perfect cu dragostea Lui Dumnezeu pentru toti oamenii. Acum, cu putin ajutor divin, barbatul care era renumit pentru numarul mare de vieti pe care le-a salvat, trebuie sa fie un erou pentru persoana care inseamna cel mai mult pentru el - sotia lui.
Titlu: Fireproof
Data lansare (SUA): 26 Septembrie 2008
Perioda filmare: 15 Octombrie 2007 - 14 Decembrie 2007
Buget: 500,000 $
Este un film al fraţilor Alex şi Stephen Kendrick, care îi are ca actori in roluri principale pe: Kirk Cameron, Erin Bethea, Ken Bevel, Blake Bailey, Anthony Brown şi alţii.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=paulsanduleac.wordpress.com&blog=5133959&post=325&subd=paulsanduleac&ref=&feed=1)
Sursa
2009-01-29 00:00:06