“Copilul bătut”: problemă socială
Copii bătuţi, maltrataţi, lăsaţi de părinţi singuri sau trimişi în căutarea banilor pentru băutură. Sunt chestii pe care, poate, cei care citesc acum nu le-au trăit, dar undeva, cândva, le-aţi văzut, în stradă, într-un film bun care a câştigat Oscar-ul etc. Expresia “copil vagabond” pare să fie o accepţiune a modernităţii, alături de drogaţi, prostituaţi [...]Sursa
2009-01-28 20:13:24