Germania, altfel decat in mituri
Nemtii sunt foarte responsabili si implicati in viata politica. Ei participa in numar mare la alegeri, dezbat aprins platformele electorale si chiar sanctioneaza politicienii si partidele care fac promisiuni pe care nu si le respecta. In urma cu un an locuitorii din Hessen au votat in preponderenta pentru partidele de stanga, care se aflau in opozitie. In campanie SPD (Sozialdemokratische Partei) a spus ca nu va face coalitie cu Die Linke (comunistii). Pentru ca nu le ajungea voturi au facut alianta, fapt dezaprobat cu vehementa de electorat. In definitiv, trei deputati SPD au refuzat sa voteze noul guvern, iar asta a dus la autodizolvarea parlamentului de land si declararea alegerilor anticipate.
Acest lucru a costat mult partidul care nu si-a respectat promisiunile. La 18 ianuarie
La ei nu exista observatori sau coalitii de monitorizare. „Politica e ca un joc sportiv, exista reguli pe care jucatorii le respecta”, ne spun oficiali de la Ministerul de Interne si Sportului, în subordinea caruia intra si autoritatea ce se ocupa de organizarea alegerilor. Pentru ei, noi traim intr-o lume intoarsa pe dos, mai ales dupa ce aud ca in R. Moldova cineva pazeste stampile sau buletinele de vot albe ca sa nu fie furate. Ca dovada seful unei sectii pe care o vizitam ne aduce la fiecare cate un buletin de vot si ni-l face cadou. Sectiile sunt alcatuite de cel mult sase-sapte persoane iar urna de vot este un banal tomberon de gunoi.
O alta noutate pentru noi a fost „ingrasarea
In ciuda interesului mare pentru politica, germanii nu uita si de portia zilnica de cultura. Intrucat la Frankfurt se organizeaza cel mai mare targ de carte din lume, aici exista si librarii enorme. De asemenea vezi la orice colt de strada oameni citind. Ai impresia ca te afli intr-o biblioteca in aer liber. Pentru diversitate book-shopurile sunt laolalta cu cafenelele si saloane de mobila. Numai ce nu se face pentru client? Se citeste si la cafea, si pe canapele, si pe scari, mai putin in toalete unde exista semnul de interdictie. De asemenea, nemtii sunt mari consumatorii de muzica clasica. In ultimii ani exista tendinta de a lasa la o parte somptuosul. Dovada - anume aici poti vedea concerte de opera aproape fara decor si în costume obisnuite.
Sursa
2009-01-28 15:40:10