Cum se face politică cu ochii legaţi. Truc din circul moldovenesc
"Mintea moldoveanului de pe urmă" este un proverb care poate fi utilizat, fără careva rezerve, şi faţă de politicienii noştri mioritici. Ieri am asistat la un exemplu de echilibristică politică. Când Cabinetul de Miniştri a "mers pe sârmă" pentru a aproba cererea şefului statului privind decemarea organelor de control - poliţie, Centrul Anticorupţie, diferite inspectorate etc. Şi Procuratura Generală urmează să-şi reducă angajaţii cu 10%, ea, ca instituţie "independentă". Acelaşi lucru îl va face şi o altă "instituţie independentă", Curtea de Conturi. Ba mai mult, reprezentanţii instituţiilor menţionate "au argumentat" necesitatea acestor reduceri. Baţ, şi peste noapte, au avut o revelaţie, toţi odată, că trebuie să se reducă cu 10 la sută. De ce cu 10 şi nu cu 20%?Preşedintele ţării a adresat această cerere (indicaţie) după ce a vizitat un agent economic din raionul Anenii Noi, care era hărţuit de diferite organe de control. Cu adevărat, este o problemă cu aceste verificări, una peste alta, de altfel, ilegale. Însă de ce nu s-a calculat ce, unde şi cât trebuie de redus sau poate că e nevoie de schimbat altceva pentru a depăşi această problemă? Rapid facem, apoi ...tragem concluzii că ne-am grăbit. Dar suntem moldoveni şi punctum.
Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!
Sursa
2007-10-25 14:56:09