La Chişinău se desfăşoară a 8-a reuniune a Comitetului de cooperare RM - UE
La Chişinău se desfăşoară, astăzi, reuniunea a 8-a a Comitetului de Cooperare Republica Moldova - Uniunea Europeană, prezidată de Valeriu Ostalep, viceministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, şi Hilde Hardeman, şef de Unitate DG Relex din cadrul Comisiei Europene.În pofida propunerii Chişinăului ca respectiva şedinţă să fie una deschisă, cu participarea reprezentanţilor societăţii civile şi a presei, reuniunea se desfăşoară cu uşile închise. Pe semne, Comisia Europeană a refuzat propunerea părţii moldoveneşti, probabil pentru că intenţionează să spună anumite lucruri dure referitoare la modul în care s-a realizat Planul de Acţiuni. Dar de ce nu ar face-o în faţa presei şi a experţilor din sectorul asociativ? E mai greu să înţeleg.
Spre finalul zilei se va ţine o conferinţă de presă. Voi reveni cu detalii pe parcursul zilei.
Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!
Sursa
2007-10-25 09:27:46