Blue Air promoveaza mediocritatea


Compania aeriana de tip low cost Blue Air a inceput o campanie extrem de stranie. Pe scurt promite o excursie de 4 zile in Alpi studentilor care reusesc sa obtina la sesiune 5 pe linie. Asa si zice: "Ai 5 pe linie si esti integralist? Blue Air te trimite la schi!"
Cel mai interesant insa urmeaza. Campania le da si sfaturi studentilor. Cum sa faca sa nu ia mai mult de 5. Citez:
1.Daca ai referate pe baza carora iti obtii nota ai grija, cand iti scrii lucrarea sa nu o faci perfecta: omite cateva note de subsol lucrarilor sau niste diacritice - asta iti asigura o scadere de 3 puncte. Alte cateva greseli mici, dar nu estentiale, sunt binevenite.
2.Daca nota se calculeaza pe baza prezentei si a contributiei la seminarii atunci nu raspunde la toate intrebarile de la discutii si stai linistit in banca ta!
3.3 saptamani inainte de examene: Iesi in oras si bucura-te de vacanta de pre-sesiune.
4. 2 saptamani inainte: Incepe sa te uiti la un serial bun, cu mai mult de 2 sezoane filmate deja, care sa te tina in fata computerului pana in ajunul primului examen.
5.1 saptamana inainte: afla programul examenelor. Tine minte: 5 pe linie, insa trebuie sa fii integralist, asa ca nu chiuli!
6.Suna un coleg care are toate cursurile cu fix 36 de ore inaintea examenului.
7. Deschide cursurile respective cu 3 ore inaintea examenului.
8. Mai joaca-te o ora World of Warcraft - ai timp....
9.Cu 2 ore inainte frunzareste cursul si ai grija sa faci un dus lung inainte de a porni la examen.
10. Calculeaza cu atentie punctajul: daca stii mai mult de 5 ai grija cum si cat scrii. 5-ul e totusi o arta.
Numai 5 studenti vor putea beneficia de calatorie, vacanta. Regulamentul concursului este aici.
Sincer, nu mi se pare normal. Stiu ca este o gluma. Stiu ca nu incearca decat sa-si promoveze serviciile. Dar hai s-o luam altfel. Care student nu ar vrea o calatorie moca in Alpi? Acum, studentii un motiv in plus sa nu-si faca temele, sa nu le pese.
Si inca ceva. Blue Air a solicitat mai multor universitati din Bucuresti sa le permita sa-si desfasoare campania in campusurile lor. Am aflat ca rectoratele le-au permis. Indirect si rectoratele promoveaza mediocritatea! Asta chiar este rau. Astept campania: ai 2 pe linie? Te trimitem la Paris pentru 2 luni.

Sursa
2009-01-23 14:40:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:13:44Moldova (+ Georgia) și jocurile marilor puteri —» Curaj.TV | Media alternativă
13:07:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:31:00PĂZITOR ȘI SCRIITOR —» Leo Butnaru
20:45:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:26:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:04:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:30:53Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:02:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:18:00DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
00:39:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:18:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:53:06O plimbare prin Capitala Neamului —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:29:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:44:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:51:05DIN STRICTL NECESAR —» Leo Butnaru
02:12:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:17:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:46:26Peter Heather, John Rapley – Why Empires Fall —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
19:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:57:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:36:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:19:00„Anul lui Eminescu – Opere jubiliare ale geniului poeziei române” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
06:39:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
04:33:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
02:11:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки