Apropo de Oscar-2009
De ceva timp îmi petrec timpul liber în fața computerului, uitându-mă la filme. Mai noi, mai vechi. Drame, comedii. Recuperez din peliculele pe care trebuia să le văd la vremea lor. Mă relaxez în fața noilor apariții hollywoodiene și nu numai.
Fiindcă se apropie cel mai important eveniment pentru cinematografia mondială și, implicit, pentru actorii de mare rang, mi-am zis să scriu și eu opțiunile mele, în ceea ce privește favoriții principalelor categorii. Așadar (cu bold și italic e alegerea mea):
1. Best picture - “The Curious Case of Benjamin Button”; “Frost/Nixon”; “Milk”; “The Reader”; “Slumdog Millionaire”
2. Actor in leading role - Richard Jenkins, “The Visitor”; Frank Langella, “Frost/Nixon”; Sean Penn, “Milk”; Brad Pitt, “The Curious Case of Benjamin Button”; Mickey Rourke, “The Wrestler.” [La această categorie l-aș alege pe Sean Penn, dar nu vreau să susțin, în acest mod, subiectul filmului. Dar nu neg - din punct de vedere profesionist, e de nota 10].
3. Actress in leading role - Anne Hathaway, “Rachel Getting Married”; Angelina Jolie, “Changeling”; Melissa Leo, “Frozen River”; Meryl Streep, “Doubt”; Kate Winslet, “The Reader.”
4. Actor in supporting role - Josh Brolin, “Milk”; Robert Downey Jr., “Tropic Thunder”; Philip Seymour Hoffman, “Doubt”; Heath Ledger, “The Dark Knight”; Michael Shannon, “Revolutionary Road.”
5. Actress in supporting role - Amy Adams, “Doubt”; Penelope Cruz, “Vicky Cristina Barcelona”; Viola Davis, “Doubt”; Taraji P. Henson, “The Curious Case of Benjamin Button”; Marisa Tomei, “The Wrestler.”
6. Directing - David Fincher, “The Curious Case of Benjamin Button”; Ron Howard, “Frost/Nixon”; Gus Van Sant, “Milk”; Stephen Daldry, “The Reader”; Danny Boyle, “Slumdog Millionaire.”
7. Animated feature film - “Bolt”; “Kung Fu Panda”; “WALL-E.”
Sursa
2009-01-23 05:49:14