Colaborarea jurnaliştilor cu MAI
De la un timp am observat ca reporterii mergînd la MAI se întorc de acolo cu CD-uri sau mai nou pe stick-uri, care conţin imagini video. După care aceste imagini sunt transformate în ştiri; oare cît de veridice sunt aceste ştiri care nu pot fi nici verificate, argumentate, probate. Cu atît mai mult cu cît noi ştim metodele cum poliţia obţine probe sau mărturii. Ultimul caz - filmuleţul din barul din Sîngera am văzut cum poliţiştii au fabricat probe.
Atunci mă întreb cum jurnaliştii pot să preia de la poliţie în aşa hal ştiri şi să le relateze publicului, cît de profesionistă este această colaborare? Nemaivorbind de echidistanţă şi obiectivitate…
Sursa
2009-01-22 10:08:51