Lupte de stradă la Chişinău
Moartea lui Grigore Vieru este o mare pierdere pentru românii „Basarabiei moldave” şi pentru cei de peste Prut. Nu există dubii că se cere numirea unei străzi din Chişinău în cinstea poetului. Însă sunt ferm opus propunerii de redenumire a străzii Alexandr Puşkin în Grigore Vieru, propunere care m-a frapat prin stupiditatea şi insensibilitatea sa.
Sursa
2009-01-22 05:00:00