Cind vom urma exemplul american de democratie si libertate, ne vom alege demnitari romani!

obama07-spiritxo.jpgdsc06530.jpgKelly Keiderling, sef-adjunct al Misiunii SUA in Republica Moldova, a invitat astazi un grup de reprezentanti din partea formatiunilor politice si din partea altor institutii si structuri nationale sa vizioneze, in cadrul unei receptii, procedura de investire a lui Barack Obama in functia de Presedinte al Statelor Unite ale Americii.

Din partea PNL au onorat invitatia Vitalia Pavlicenco, presedintele partidului, Veaceslav Ombun, liderul OTNL, vicepresedinte al PNL, si Olga Cracea, reprezentant al OFNL, - tineri cunoscatori si de limba engleza.

Kelly Keiderling a vorbit celor prezenti despre importanta evenimentului, invitindu-i pe cei prezenti sa impartaseasca din bucuria americanilor care si l-au ales, in conditii libere si democratice, pe cel de-al 44-lea Presedinte si care isi pun mari sperante in Barack Obama.

In cadrul receptiei au fost invitati sa-si spuna opinia citiva oameni politici, care au remarcat ca SUA este tara tuturor oportunitatilor, ca primul Presedinte american de culoare demonstreaza gradul maxim de respectare a drepturilor si a libertatilor omului, intr-un stat in care nu exista nici un fel de discriminari.

obama.jpgla-vieru.jpgVitalia Pavlicenco, presedintele PNL, a declarat, in interventia sa, ca se bucura pentru alegerea americanilor, dorind, totodata, sa faca o paralela cu ceea ce se intimpla in R.Moldova: “La noi, din pacate, romanii, care sint 80 la suta din populatie, ramin “cei de culoare” in propriul stat, neapucind inca sa devina liberi, sa-si aleaga o conducere nationala a celui de-al doilea stat romanesc. Astazi am copiat doua fotografii de pe Internet – una de la Washington, unde s-au adunat americanii liberi sa-si investeasca Presedintele, si una de la Chisinau, cu marea de romani, ce ar trebui, in 2009, sa-si aleaga un Presedinte roman, un speaker roman si un prim-ministru roman in statul lor. Atita timp cit asta nu se va intimpla, noi nu vom fi liberi. Numai aceasta ne va darui libertatea si democratia, pe care trebuie sa le preluam, ca model, din Statele Unite ale Americii. Succes si urari de bine americanilor!”


Sursa
2009-01-20 22:37:19



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

16:41:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
00:14:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:57:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:42:00Zile critice iulie 2025 —» codul omega
16:52:05Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:57:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
02:04:31Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:48:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:10:59Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:56:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:43:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:26:32Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:01:00NOU, DIN POEZIA AVANGARDEI —» Leo Butnaru
02:14:00no social no justice —» turn up the silence
21:56:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:42:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:34:00Precesia și harta reincarnărilor colective —» codul omega
17:23:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:23Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:23:00Val —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:23:00Val —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:23:00Val —» Andrei LANGA. Blogul personal