(Audio-foto) Ce mi-a spus Grigore Vieru în ultimul interviu pentru TVR1
“Dacă visul unora a fost ori este să ajungă în Cosmos, eu viaţa întreagă am visat să trec Prutul” (Grigore Vieru).
O duminică neagră în istoria neamului nostru este data de 18 ianuarie, o zi în care a trecut la cele veșnice cel mai talentat și influent poet al Basarabiei, cel mai mare patriot-unionist și cel pe care dușmanii crezurilor sale l-au hulit până la ultimele sale zile….
În vara lui 2008, am realizat pentru emisiunea „Atunci şi Acum” (TVR 1) şi „Românii de lângă noi” (Radio România Internaţional) un interviu despre Podul de Flori de acum 18 ani. După ce am stat de vorbă cu mai multe personalități autohtone am scris și un text - Cine își mai amintește de podul de flori? (vezi aici). Primul intervievat a fost mult regretatul poet Grigore Vieru. Maestrul ne-a invitat la el acasă și, deși era slăbit, ne-a primit cu multă dragoste și respect. Am fost fericită să îl cunosc personal și să stau de vorbă cu cel mai mare poet al Basarabiei. Mai multe nici nu pot să spun în aceste momente.
Las să vorbească coloana sonoră și imaginile realizate atunci alături de poet.
Dumnezeu să îl odihnească în pace!
Sursa
2009-01-18 17:48:43