Votind partide “cu sanse”, lipsim, din nou, R.Moldova, de sansa

Simbata a avut loc la Edinet conferinta de dare de seama si alegeri a Organizatiei teritoriale Edinet. Delegatii, din mai multe comune, si-au expus opinia despre modul in care guvernantii comunisti au gestionat lucrurile in stat si despre necesitatea intensificarii activitatii Opozitiei pentru a obtine Victoria in alelgerile parlamentare care se apropie. La conferinta au participat, in calitate de oaspeti, reprezentanti ai conducerii Organizatiei Teritoriale Edinet a Miscarii Actiunea Europeana, conduse de dl Petru Benes. Din partea conducerii PNL a fost prezenta la conferinta Vitalia Pavlicenco, presedinte, deputat in Parlamentul R.Moldova, si Valentina Pigovici, coordonatorul OT Edinet, membru al Delegatiei Politice Nationale.

In discursul sau, Vitalia Pavlicenco a facut a analiza amanuntita a situatiei social-politice si economice din stat, evidentiind modul in care urmare a guvernarii comuniste R.Moldova ramine cel mai sarac stat in Europa, cu un inalt grad de coruptie, nepregatita in fata unor situatii-limita, cum este criza financiara mondiala si criza gazelor. Dna Pavlicenco a aratat ca in toti acesti zece ani – din 1999, decit coalitia PPCD-PCRM si unii deputati independenti a rasturnat Alianta pentru Democratie si Reforme – comunistii au avut ca prioritate acapararea ilegala a bunurilor publice, nu au reusit sa scoata R.Moldova de sub monitorizarea Consiliului Europei, nu au facut fata Planului de Actiuni UE-R.Moldova, au izolat si mai mult statul in plan international, nu au rezolvat problema transnistreana, iar acum vor, cu orice pret, folosind metode antidemocratice si persecutarea oponenirlor politici, sa cistige alegerile parlamentare, pentru a putea fura in continuare populatia pe care au napastuit-o prin politicile lor antiliberale. Vitalia Pavlicenco a analizat spectrul politic din R.Moldova in ajun de alegeri, a vorbit despre faptul ca PNL merge impreuna cu MAE in acest scrutin, s-a referit la negocierile si dialogul cu alte partide si cu societatea civila pentru coagularea fortelor politice si nedistrbuirea voturilor celor pentru care alegatorii nu au votat si a spus ca, din pacate, pentru ca mesajul unor partide zise democratice nu este clar orientat spre iesirea din CSI, integrarea in NATO si UE, spre relatii strategice cu RTomania, ar fi bine ca oamenii sa nu mai greseasca o data, prin “votul util”, cind simpatieaza unele forte si lideri politici, dar voteaza, “din prudenta”, cu alte formatiuni. In acest caz – a avertizat Vitalia Pavlicenco – se va intimpla acelasi lucru – se voteaza “partide cu bani” si populatia ramine tot mai saraca, fiind furata inca patru ani, se voteaza “partide cu sanse” si se lasa, in continuare, R.Moldova fara sansa integrarii in lumea civilizata.

Conferinta a reales structura de conducere, presedinte devenind tinarul si energicul Vasile Lazar.

SP al PNL


Sursa
2009-01-18 11:32:19



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

15:46:17Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:39:00Ovoizi —» Andrei LANGA. Blogul personal
03:06:24Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:31:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:04:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:02:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:46:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:42:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:26:01Mesaj de felicitare —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
00:19:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:32:13Toamnele Chișinăului românesc de altă dată —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
16:25:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:16:21Cel mai bun vin din Moldova —» Fine Wine
04:22:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
02:21:18Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:46:00I got mail —» turn up the silence
20:47:56Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:39:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:00:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:51:22Cafeneaua Literară: Spiritul Creator al Modernismului —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:40:56The Governor Fume Blanc 2023: Grand Gold —» Fine Wine
07:10:16Tabără de vară „Îndrăznește să-ți pese” la Biblioteca „Dimitrie Cantemir”, cu adolescenți mai încrezători și mai deschiși către lume —» BPR Ungheni's Blog
04:46:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
12:33:00Fantome —» Andrei LANGA. Blogul personal