Testament. Limba Română, oastea noastră naţională(G. VIERU)
Vreau sa public aici discursul lui Grigore Vieru, de pe 30 august 2007, în momentul în care i-a fost decernat titlul de Doctor Honoris Causa al Academiei. E un subiect foarte sensibil. Altfel nici nu poate fi, fiindcă să îţi fie furată adevărata limbă, să îţi demonstreze nişte străini faptul că vorbeşti o limbă diferită decât [...]Sursa
2007-10-14 13:11:12