PLD - PaLiD de tot !

Am avut astăzi un sentiment de deja vu la prezentarea grupului de iniţiativă privind crearea Partidului Liberal Democrat (PLD). Seamăna mult cu lansarea PSL-ului în 2001 (cu acelaşi Valeriu Streleţ, ex-vicepreşedinte PSL, acum la PLD), apoi cu a PE-ului în 2005 şi crearea PDS-ului în 2006. Deşi au vorbit mai multe persoane mai mult de o oră (suficient ca să plictisească audienţă, în special jurnaliştii, mulţi dintre care nu au rezistat şi au plecat), mesajul a fost PaLiD de tot. Nimic distinct, cu o singură excepţie (după mine, negativă) - iniţierea unui referendum privind soarta Transnistriei. Ce fel de referendum? Cum se va desfăşura (pe ambele maluri)? Ce întrebare va fi adresată? Acest lucru nu a fost precizat. În rest, aceleaşi mesaje care sunt la alte formaţiuni: decomunizarea şi desovietizarea, independenţa justiţiei şi libertatea mass media, creşterea economică pentru a menţine populaţia în ţară, relaţii benefice cu vecinii, dar şi cu alte state mai indepărtate, integrarea europeană etc. Chiar şi Vladimir Filat a recunoscut că oferta PLD "seamănă cu a altora", doar că aceasta "va avea o acoperire practică".
Liderul grupului, Vladimir Filat, a avut o prezenţă slabă, de parcă nu a dormit întreaga noapte şi nu a mâncat de ieri dimineaţă. Este cel care în recenta campanie electorală pentru Primăria Chişinău spunea că este "Hotărât!". Limbajul non-verbal, dar în special cel paraverbal, demonstrează contrariul.
Denumirea formaţiunii totuşi este PLD. Despre această greşeală am scris anterior. Acelaşi lucru l-a evidenţiat astăzi, la lansare, şi analistul politic Igor Boţan, director al ADEPT. Însă Filat a zis că nu se teme (să-i lansez o ofertă generalului Alexei ca să-l ajut să contribui la păstrarea PLD-ului în afara Parlamentului? Garanţie 90%).
Unica ce am înţeles la această lansare e că PLD va face show-uri. Măcar ceva bun.....


Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!

Sursa
2007-10-08 11:56:33



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru
06:39:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
07:42:00Женское счастье. —» Александр Ищенко - Размышления
06:38:00MINISTERUL... MISTERIULUI —» Leo Butnaru
07:09:00Alone —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:15:00REFLECȚII —» Leo Butnaru