Şedinţa Clubului de lectură şi exegeză literară BiblioFag(urile)

Astăzi, 29 noiembrie, în incinta bibliotecii Maramureş a avut loc întrunirea Clubului de lectură şi exegeză literară BiblioFag(urile).

La şedinţa de azi a avut loc prezentarea şi discutarea romanului „Elevul Dima dintr-a şaptea” de Mihail Drumeş. După ce au făcut cunoștință unii cu alții, printr-un joc menit să învioreze atmosfera, elevii pasionaţi de lectură de la liceul ,,N.Sulac” (cl. A VII-a) şi ,,M.Eminescu” (cl. A VII-a) s-au dovedit foarte entuziasmaţi.

Referindu-se la roman, elevii au afirmat că este o cartea idealistică, despre prietenie, extrem de captivantă si atrăgătoare.

De asemenea, elevii au avut posibilitatea de a-şi testa capacitatea empatică intrând în pielea diferitor personaje şi răspunzând la întrebări din partea colegilor din perspectiva personajului pe care-l reprezenta şi pe care colegii trebuiau să-l ghicească. Meditaţia a fost, la rândul său, o activitate ce i-a pus la încercare pe tinerii iubitori de lectură, ei fiind nevoiţi să găsească soluţii şi alternative ale unor probleme şi situaţii din roman. Pe lângă toatea astea, elevii şi-au manifestat şi latura creativă, ei desenând prin simboluri experienţa educaţională şi experienţa iubirii personajului principal din roman.

Spre sfârşit, elevii celor două licee au pregătit câte o surpriză. Cei de la ,,N.Sulac” au ecranizat într-un scurt metraj un fragment emoţionant din roman, iar cei de la ,,M.Eminescu” au realizat un jurnal de lectură impresionant la care sunt sigur că au lucrat foarte mult.

În concluzie, a fost o activitate educativă, dar şi distractivă pentru elevi, iar biblioteca Maramureş încurajează toţi tineri doritori de a se alătura clubului.

În final, aş vrea să termin articolul cu cuvintele moderatorul clubului, doamna Natalia Grîu: Să citești o carte bună e ca și cum ai sta de vorbă cu o persoană înțeleaptă.

Articol scris în colaborare cu Uncu Radu.

 



Sursa
2013-11-29 17:51:14




Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

09:07:00Jumătate de secol de istorie a sportului. Ion Gheorghiu, la 50 de ani —» Sandu GRECU
12:58:46Chișinăul cultural la o margine de secol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
06:27:06Evanghelia la Bunavestire – Comentarii Patristice —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
06:03:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU
05:38:00PRINTRE ROMÂNII DIN SERBIA —» Leo Butnaru
12:58:01Peste 14,6 milioane MDL pentru promovarea exporturilor: 16 asociații selectate în cadrul „BRIDGE Export” —» Sandu GRECU
12:52:00Republica Moldova un hub emergent pentru dezvoltarea de jocuri video - Istoria Paparuda Studio 🦹‍♂️ —» Sandu GRECU
04:38:00DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
16:09:10Atenţie la angajare peste hotare —» Curaj.TV | Media alternativă
13:33:00Renato Usatîi. Karaoke cu Plahotniuc, plăcinte de la Filat, primii bani la Moscova și dictatura 💥🔥💲 —» Sandu GRECU
07:09:00Cum monitorizarea inteligentă a energiei transformă viața comunității din Micleușeni 🌞 —» Sandu GRECU
03:34:01RACURSIU —» Leo Butnaru
16:52:00MNLR (CHIȘINĂU), EXPOZIȚIE TEMATICĂ —» Leo Butnaru
13:02:39Prima femeie zboară spre Lună —» Curaj.TV | Media alternativă
06:10:00POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
13:52:24Inovație prin creativitate la bibliotecă. Cercetare biblioteconomică —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'