„Revelația”

„ Era revoltător de bun la pat. Și o mai și știa foarte bine.”

„ Mă uitasem în ochii lui și-mi dădusem seama cât de mult se controla, ce suflet plin de umbre avea. Văzusem în el putere, poftă, control și dorință aprigă. Undeva, în străfundul sufletului, știusem că avea să pună stăpânire pe mine. Și mă simțeam ușurată că și el se simțise la fel de atras de mine.”

„- N-o căutam pe ea în alte femei. Nici măcar n-am știu că sunt în căutarea cuiva, până când te-am întâlnit.”

„- Să te gândești toată ziua la mine!”

„ Eram împreună pentru că eram dependenți unul de altul. Nu mă simțisem niciodată atât de amețită ca atunci când aveam parte de fericire împreună și știam că și cu el se petrece același lucru. Ne puneam unul pe altul puternic la încercare, pentru acele momente de perfecțiune între noi, numai că acestea erau atât de rare, încât doar încăpățânarea, hotărârea și iubirea noastră ne făcea să luptăm pentru ele.”

„ Era un bărbat care nu ieșea niciodată cu femeile cu care se culca și nu se culca niciodată cu femeile cu care ieșea în societate.”

„ Fusese o vreme când mă bazam pe sex ca să simt afecțiune, făcând confuzia între atracția de moment și tandrețea adevărată. De aceea insistam acum să mă împrietenesc cât de cât cu un bărbat, înainte să ajung cu el în pat. Nu mai voiam să ajung vreodată să mă dau jos din patul unui amant simțindu-mă murdară, bună de nimic.”

„ Aș fi putut încerca să mă eliberez, dacă nu i-aș fi văzut ochii, în care se citea atâta dor, atâta zbucium.”

„ Din multele căsătorii ale mamei cu bărbați puternici, știam că lucrul cel mai important e să-ți acorde timpul lor, deoarece, pentru ei, acesta chiar era cel mai valoros lucru în viață.”

„ Așa fusesem și eu cândva. Disperată să am o legătură cu cineva.”

sylvia_day_revelatia_cvr

„- E întotdeauna o plăcere să văd o femeie cu un apetit sănătos.”

„ Ne-am încărcat bateriile și ne-am amintit că merită să luptăm pentru ceea ce găsiserăm unul la celălalt.”

„- Sunt disperată după afecțiune, mă agăț de oameni și sunt bolnavă de gelozie. Te-aș scoate din minți într-o săptămână.”

„- Trebuie să ai încredere în mine, Eva!”

„ Pe vremuri, îi respectam pe ziariști. Acum, foarte puțini își mai fac temele și încă și mai puțini sunt în stare să scrie obiectiv.”

—————-

„- Unii oameni sunt mai buni ca prieteni, am răspuns, dregându-mi vocea.

- Dar ai spus că-l iubești.

- Asta nu e mereu de ajuns.”

—————-

„ Uneori, dragostea nu e de ajuns. Și, dacă nu e de ajuns, la ce e bună?”

„- N-am fost niciodată capabil s-o fac fericită pe termen lung, iar ea se cunoștea prea bine ca să-și dea seama de asta.”

„ Undeva, de-a lungul relației noastre, m-am îmbătat cu iluzia că eu și Gideon am putea să avem totul. Că faptul că ne iubeam era absolut de ajuns. Probabil pentru că nu mi-a trecut niciodată prin minte că aș putea să iubesc atât de tare și din pricina mitului că, atunci când te îndrăgostești, ar trebui să trăiești fericit până la adânci bătrâneți.”

„ Oamenii trec peste dragoste. Pot să trăiască fără ea, pot să se desprindă. Iubirea poate să fie pierdută și regăsită.”

——————————————————————————————————————————————————————–

„Revelația” de Sylvia Day


Sursa
2013-11-24 11:50:28



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:59:25PUȚINĂ PEDAGOGIE —» Leo Butnaru
15:55:16🔥🔥🔥 SCANDAL la Comitetul Olimpic! 💥💥💥 CNOS vrea să elimine Federația de lupte din membrii săi! —» Sandu GRECU
19:18:28Vasile Tarlev: Nu eu am distrus Stadionul Republican. Atacant la echipa Bucuria. Despre Voronin și circ —» Sandu GRECU
19:13:06Tehnologie, energie verde și investiții în tineri: Istoria de succesului a Agro-Firmei „Plaiul Bîrlădean” 🌞 —» Sandu GRECU
19:07:23„Rolul meu ca primar nu este să fac promisiuni, ci să livrez rezultate” – Leonid Boaghi, primarul satului Sireți 💫 —» Sandu GRECU
17:04:57Fosta ambasadoare în India se judecă cu Ministerul de Externe —» Curaj.TV | Media alternativă
15:25:42Despre scandalul de la Dumbrava, BH (Live) —» Curaj.TV | Media alternativă
09:29:40DIN REVISTA DE TRADUCERI LITERARE —» Leo Butnaru
20:44:08De la pasiunea pentru arta culinară, la o carieră de succes în managementul ospitalității: Povestea Ninei Stratu 💫 —» Sandu GRECU
07:13:21Copyright: Deciziile vicedirectorului AGEPI, au costat autorii peste 7 milioane de lei 🤬🤬🤬 —» Sandu GRECU
04:40:33LACONICE —» Leo Butnaru
18:31:28Muzica unește generații. Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani printr-un concert aniversar la Chișinău —» Curaj.TV | Media alternativă
18:31:28Muzica unește generații. Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani printr-un concert aniversar la Chișinău —» Curaj.TV | Media alternativă
13:22:13Cu hijab-ul la defilare —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:56:52Păcălit de avocați și de magistrați (ru) —» Curaj.TV | Media alternativă
04:42:42METAMORFOZE ȘI (NE)LINIȘTI —» Leo Butnaru
19:07:21Primarul de Burlacu e din nou agresiv —» Curaj.TV | Media alternativă
17:01:45„Fii AgriCOOLtor!”: De la pasiunea pentru gătit la o carieră de viitor în gastronomie 💫 —» Sandu GRECU
05:36:29BACOVIA LICEAN... —» Leo Butnaru
14:27:38Moldoveanul care l-a bătut pe Figo. Secu-unicul: 29 de meciuri căpitan al URSS la fotbal. L-a vrut Bayern Munchen 💥🔥🚀 —» Sandu GRECU
12:47:29SCRIITORI - VICTIME ALE GULAGULUI —» Leo Butnaru
04:44:42DESPRE ȘAH ȘI NU NUMAI —» Leo Butnaru
18:49:09Handbalul a unit Moldova, România și Ucraina la Sîngerei: gazdele au câștigat Memorialul „Simion Prașcă” 🤾‍♂️ —» Sandu GRECU
08:54:32O întâlnire cu Teodor Buzu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
20:01:51Un simplu Mulțumim, GEOTERMAL 🙏 —» Sandu GRECU