“EU ALEG VIAŢA FĂRĂ TUTUN …”

fumVoluntarii din TDV, Secretariatul Coaliţiei Voluntariat declarau o lună în urmă, într-o conferinţă de presă, că modul sănătos de viață, fără fum de țigară trebuie, să fie  o prioritate în viața fiecărui copil, adolescent și matur. Colegii din TDV şi din CNP au adus dovezi că dezvoltarea maketingului/industrii de tutun a luat amploare rapid și ne afectează pe fiecare în parte. Daunele tutunului şi legislaţia imperfectă din Republica Moldova sunt o cauză care ne motiveaza, în special pe tineri  (potențiali  consumatori), să declarăm război industriei tutunului și să încurajăm oamenii să nu mai fumeze!

Ziua Naţională fără Tutun, care va fi marcată la 21 noiembrie, reprezintă un motiv perfect pentru a arăta că fiecare dintre noi suntem capabili/ demni sa fim sănătoși şi să luăm doar decizii care ne asigură succesul personal. Astfel, de Ziua Naţională fără Tutun, voluntarii TDV, colegii din Coaliția Voluntariat și prietenii noştri, vor da start unei campanii online, prin postări de fotografii personale în rețelele de socializare, prin care vor promova un mod de viată fără tutun. În aceste fotografii se vor reflecta mesaje pozitive despre lucrurile care ne fac fericiți și ne motivează să nu (mai) fumăm.

Această idée încurajează  Campania de susținere a adoptării unei legi eficiente care să ne protejeze de inhalarea fumului de țigară în locuri publice și care să descurajeze actualii fumători să păstreze acest obicei extrem de dăunător pentru sănătate. În acest mod, tinerii doresc să-și arate poziția de nemulțumire față de politicile publice imperfecte din domeniul sănătății, pentru că le afectează sănătatea și vor încerca să demonstreze oamenilor că viața fără tutun este o alegere personală și corectă!

Pentru a vă alătura Campaniei Online “EU ALEG VIATA FARA TUTUN …” trebuie doar să scrieţi pe o foaie un mesaj prin care arătaţi de ce aţi ales să nu fumaţi. Apoi faceţi o fotografie, cu telefonul mobil sau cu aparatul de fotgrafiat, cu mesajul respectiv şi plasaţi fotografia în profilul reţelei de socializare din care faceţi parte.

Deci, începeţi fraza cu “EU ALEG VIATA FARA TUTUN …”

Si puteţi continua cu motivul pentru care nu o faceţi, de exemplu:

-       VREAU SĂ FIU SĂNĂTOASĂ/SĂNĂTOS

-       VREAU SĂ-MI CUMPĂR LAPTOP / iPHONE / HAINE MODERNE

-       PENTRU CĂ VREAU SĂ OFER EXEMPLE POZITIVE COPIILOR MEI

-       PENTRU CĂ E UN OBICEI DENIGRANT / DEMODAT

-       PENTRU CĂ MIROASE URÂT

-       PENTRU CĂ AFECTEAZĂ ECOLOGIA / ANTURAJUL

Creativitatea şi motivele personale sunt binevenite de pus în mesaje :)


Filed under: Stiri

Sursa
2013-11-20 15:51:29



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

18:04:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:30:53Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:02:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:18:00DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
00:39:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:18:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:53:06O plimbare prin Capitala Neamului —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:29:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:44:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:51:05DIN STRICTL NECESAR —» Leo Butnaru
02:12:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:17:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:46:26Peter Heather, John Rapley – Why Empires Fall —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
19:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:57:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:36:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:19:00„Anul lui Eminescu – Opere jubiliare ale geniului poeziei române” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
06:39:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
04:33:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
02:11:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:21:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:00:42Micuțul David Antonescu are șansa unei copilării fericite —» Curaj.TV | Media alternativă
09:17:0024 octombrie - Ziua Organizației Națiunilor Unite —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
06:48:00ELȚÎN ȘI... LIRICA JAPONEZĂ —» Leo Butnaru
23:21:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки