Gartner: În 2017 smartphone-urile vor deveni mai inteligente decît proprietarii lor

smartphones-woman-man-street

Potrivit analiștilor de la Gartner, pînă în 2017, smartphone-urile vor deveni mai deștepte decît proprietarii acestora. Dispozitivele mobile, în baza datelor colectate anterior, vor putea anticipa acțiunile utilizatorilor, cum ar fi: cumpărăturile care trebuiesc făcute. Informațiile vor fi prelucrate de către serviciile personale în cloud.

“Smartphone-urile devin mai inteligente, iar în 2017 acestea vor deveni chiar mai destepte decît proprietarii acestora. Dacă, de exemplu, dimineaţa pe drum sunt ambuteiaje, smartphone-ul va seta deșteptatorul la un timp ceva mai devreme, astfel încît stapînul său să nu întîrzie la serviciu. În cazul în care întîrzierea este inevitabilă, dispozitivul trimite un SMS colegului cu care este programat să se întîlnească. Smartphone-ul va aduna informații de la o mulţime de surse: calendar, desteptător, senzori, etc.”, a declarat Carolina Milanesi, de la Gartner.

Potrivit ei, telefoanele au devenit smartphone-uri datorita tehnologiei şi aplicațiilor. ”Tehnologiile au adăugat camera și senzorii, iar aplicațiile le-au combinat”, a adăugat Milanesi. Acestea și multe altele au avut un impact pozitiv asupra vieții de zi cu zi a unui om, care a primit posibilitatea să folosească timpul său mult mai eficient.

Expertul a specificat că smartphone-urile vor deveni şi mai deştepte, nu datorită apariției inteligenței artificiale, ci datorită tehnologiilor și volumului de date stocate în “nori”.

The post Gartner: În 2017 smartphone-urile vor deveni mai inteligente decît proprietarii lor appeared first on ITMoldova.


Sursa
2013-11-12 15:02:52



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:02:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU
14:12:00Sport, comunitate, performanță. Kaufland devine Partener Principal Echipa Țării și Partener Oficial FMF ⚽️ —» Sandu GRECU
12:38:00Cât costă turismul olimpic. Ministrul care va face pușcărie. Incendiar. Gheorghiu 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
04:40:00RACURSIU —» Leo Butnaru
14:47:32Canto academic la Chișinău —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:18:00FLORILEGIU DIN FLORILE DALBE —» Leo Butnaru
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:33:55Invazia rusească în Ucraina trece în anul V —» Curaj.TV | Media alternativă
18:41:38ARGHEZI: „Vecia închisă” a lui Eminescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:56:00Eden —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:03:00Cum implementează Loteria Națională a Moldovei programul „Joc Responsabil” ☝️ —» Sandu GRECU
16:04:08UPD: Chișinăul și Kievul încearcă să detensioneze conflictul comercial —» Fine Wine
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:34:12Crama Mircești lansează vinurile din roada 2025 —» Fine Wine