3 noiembrie - Piața Marii Adunări Naționale
![](http://4.bp.blogspot.com/-wHa1XhSYvlE/UnYvSTczU6I/AAAAAAAAEiU/uXQqcek4FJE/s640/1390716_10202485571570283_332829411_n.jpg)
Mă bucur pentru Moldova, mă bucur că atât de mulți oameni au zis da drumului european și au venit din toate colțurile țării pentru a susține ceea ce-am început în aprilie 2009.
Cursul european al Moldovei trebuie să fie în primul rând opțiunea cetățenilor, apoi a politicienilor. Partidele vin și pleacă dar ideile și direcția nu trebuie să se schimbe. Andrei Fornea
Azi, oamenii au arătat ce-și doresc ei și au legitimat puterea. Au făcut praf „revoluția” „comuniștilor” și au ieșit în piață cum n-au mau ieșit din anii 90 sau poate chiar și 2009. Oamenii acestei țări micuțe mi-au dat speranța că ceva de schimbat SE POATE și TREBUIE, pentru că se pot uni, pentru că sunt forță care pot schimba.
Fie că drumul nostru spre UE e lung, important e că mergem înainte. Unii au zis că nu vor ieși în PMAN pentru că nu vor să susțină partidele organizatoare, dar cu ei ar fi și mai mulți oameni, alții n-au ieșit în PMAN pentru că sunt „comuniști”, pentru că invidiază, pentru că ei n-au putut aduna oamenii în jurul ideilor lor, pentru că cineva din ei făcea texte în word.
![](http://1.bp.blogspot.com/-5oyhDmlvZpI/UnYvIddpskI/AAAAAAAAEiM/2y5WmpSANpk/s320/923380_521994781228723_158703957_n.jpg)
Noi mergem spre UE, drumul setat din 2009, mai devreme sau mai târziu o să fim alături de marea familie europeană.
![](http://3.bp.blogspot.com/-EzUTzfZCqaA/UnYv8-q-gWI/AAAAAAAAEic/ow7yBdq4TkQ/s640/537299_10151753345168457_1221232150_n.jpg)
Sursa
2013-11-03 12:15:00