A început plata compensațiilor parțiale a prejudiciilor cauzate de calamități naturale

Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură  informează agricultorii că a început plata compensațiilor parțiale a prejudiciilor cauzate de calamitățile naturale ce au avut loc în anul 2013.

Compensaţiile se acordă întreprinderilor agricole, gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) şi persoanelor fizice ale căror culturi agricole au fost afectate în proporţie mai mare de 60%. În acest sens, din Fondul de Rezervă al Guvernului au fost alocate 16 milioane de lei. Persoanele care nu dețin conturi bancare, își vor primi compensația la domiciliul, prin intermediul oficiilor poștale.

Potrivit informațiilor, oferite de către Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, în acest an au fost înregistrați 6032 de beneficiari persoane fizice, cu o suprafață de terenuri afectate de circa 4764,021 ha și 266 beneficiari, agenți economici, cu o suprafață afectată de 27867,92 ha.

„Mărimea compensației pentru un hectar de teren agricol afectat de calamitățile naturale va fi calculată prin raportarea sumei totale alocate la suprafața totală afectată mai mult de 60%, diferențiat, în funcție de culturile afectate”, se spune în Regulamentul privind modul de compensare parțială a prejudiciului cauzat de calamitățile naturale, înregistrate în anul 2013. Astfel, pentru plantațiile multianuale și legume, culturi cu valoare adăugată înaltă, mărimea compensației constituie 1000 lei pentru un hectar, iar pentru culturile de cîmp – 390 lei per hectar.

Totodată, începînd cu săptămîna curentă vor fi distribuite compensațiile parțiale a cheltuielilor suportate la semănatul grîului de toamnă pentru roada anului 2013 (tranșa a doua) și la semănatul porumbului în primăvara anului 2013. Astfel, agricultorii din 17 raioane (Basarabeasca, Cimișlia, Căușeni, Ungheni, leova, mun. Chișinău, Cahul, strășeni, Criuleni, Dubăsari, Nisporeni, Comrat, Ceadîr-Lunga, Vulcănești, Telenești, Cantemir și Hîncești) vor beneficia de compensații suplimentare la cele acordate în decembrie 2012 – ianuarie 2013, în mărime de la 112 lei per ha, în funcție de gradul de afectare pentru fiecare raion. În total, în acest sens au fost alocate circa 19 milioane lei.

Concomitent, vor fi achitate și compensațiile parțiale a cheltuielilor suportate la semănatul porumbului în primăvara anului 2013. Pentru aceasta sînt prevăzute în total circa 35 milioane de lei. De compensații vor beneficia 51 582 persoane fizice (cu sume cuprinse între 220 lei per ha şi 530 lei per ha) şi 1 535 agenţi economici (cu sume cuprinse între 170 lei per ha şi 410 lei per ha).

 

 

The post A început plata compensațiilor parțiale a prejudiciilor cauzate de calamități naturale appeared first on Bloguvern.


Sursa
2013-10-30 11:12:40



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

04:40:33LACONICE —» Leo Butnaru
18:31:28Muzica unește generații. Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani printr-un concert aniversar la Chișinău —» Curaj.TV | Media alternativă
18:31:28Muzica unește generații. Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani printr-un concert aniversar la Chișinău —» Curaj.TV | Media alternativă
13:22:13Cu hijab-ul la defilare —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:56:52Păcălit de avocați și de magistrați (ru) —» Curaj.TV | Media alternativă
04:42:42METAMORFOZE ȘI (NE)LINIȘTI —» Leo Butnaru
19:07:21Primarul de Burlacu e din nou agresiv —» Curaj.TV | Media alternativă
17:01:45„Fii AgriCOOLtor!”: De la pasiunea pentru gătit la o carieră de viitor în gastronomie 💫 —» Sandu GRECU
05:36:29BACOVIA LICEAN... —» Leo Butnaru
14:27:38Moldoveanul care l-a bătut pe Figo. Secu-unicul: 29 de meciuri căpitan al URSS la fotbal. L-a vrut Bayern Munchen 💥🔥🚀 —» Sandu GRECU
12:47:29SCRIITORI - VICTIME ALE GULAGULUI —» Leo Butnaru
04:44:42DESPRE ȘAH ȘI NU NUMAI —» Leo Butnaru
18:49:09Handbalul a unit Moldova, România și Ucraina la Sîngerei: gazdele au câștigat Memorialul „Simion Prașcă” 🤾‍♂️ —» Sandu GRECU
08:54:32O întâlnire cu Teodor Buzu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
20:01:51Un simplu Mulțumim, GEOTERMAL 🙏 —» Sandu GRECU
14:35:22„Cornova ungheneană” – la Biblioteca „Dimitrie Cantemir” —» BPR Ungheni's Blog
05:37:05RELAȚIA TA CU ALTER EGO —» Leo Butnaru
05:36:33RECITIND, REGÂNDIND ECLEZIASTUL —» Leo Butnaru
13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
10:24:00Modelul de succes al companiei „Garma Grup” inspiră viitoarea generație de AgriCOOLtori ☘️ —» Sandu GRECU
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU