Decizii pentru viață…

Adolescența este vîrsta întrebărilor și îndoielilor. În același timp, adolescentul tinde să se îndepărteze de părinți, încearcă să fie independent să ia singur anumite decizii. Fiind conștienți de acest fapt, colaboratorii Asociaţiei „Tinerii pentru Dreptul la Viaţă”, filiala Bălţi, au hotărît să viziteze adolescenţii care îşi petrec vacanţa în Tabăra sportivă „Olimpieţ”. Astfel, la data de 3 august 2012, 40 de tineri au fost implicați în diverse activități, care au avut drept scop final  promovarea unui mod  sănatos de viață, liber de comsumul de droguri.

Participînd la lucru în grup, dezbateri, comunicare de la egal la egal, adolescenţii au absorbit informaţia corectă, analizînd miturile legate de consumul de droguri ce rămîn să persiste în conștiința socială.

Cel mai incitant moment al întîlnirii a fost istoria reală, relatată de un fost consumator de droguri. Tinerii au ascultat cu atenție deosebită cele relatate. Unii dintre ei, au rămas surprinși de informația că utilizarea cînepii poate să ducă la implicarea în consumul de alte droguri, căci erau fermi convinși că fumatul cînepii nu crează dependență.

Întîlnirea a finisat cu un ciclu de întrebări-răspunsuri. Fiecare participant a avut posibilitatea de a pune în discuție momente care au prezentat interes, au primit răspunsuri bazate pe exemple reale, creîndu-se premize de a analiza propriul comportament şi de a decide pentru sine însuşi.

Atitudinea și interesul demonstrat din partea tinerilor demonstrează necesitatea continuității desfășurării unor activități de acest gen. Or, lacunele informaționale duc, nemijlocit, la credința în mituri și adoptarea unor practici comportamentale riscante.

 

 

 



Sursa
2012-08-08 12:35:59



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU
10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:30:477 din 7: vinurile Castel Mimi au punctat 100% la Mundus Vini —» Fine Wine
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
07:07:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru