Corp ferm si tonifiat

Sunta sigura ca toate ne dorim un corp cu o piele ferma si tonifiata. Nimeni nu-si doreste acel aspect de coaja de portocala. Celulita apare indiferent de varsta, greutate si consistenta a corpului, pentru ca ea depinde in mare parte de alimentatie si metabolismul organismului. Pentru a trata celulita in faza incipienta si a o preveni recomand urmatoarele sfaturi/proceduri pe care le-am testat nu o data si pe care le folosesc de altfel in permanenta alternandu-le. Picioarele mele primesc vesnic complimente, deci puteti avea incredere in mine si in sfaturile mele:) Tin sa mentionez ca aceste proceduri trateaza doar din exterior, de alimentatie fieacare trebuie sa fie responsabil.

  1. Creme anticelulitice/pentru fermitate aplicate regulat dimineata si seara. Este foarte importanta regularitatea aplicarii cremelor. Mult mai putin conteaza brandul.
  2. Scrub anticelulitic o data sau de 2 ori pe saptamana. Scrubul poate fi cumparat sau preparat acasa.
  3. Impachetari/masti anticelulitice care pot fi reci sau calde, cumparate sau preparate acasa.
  4. Masaj anticelulitic. De obicei dureaza o ora si se executa zilnic pe durata a 10 -14 zile. El chiar face minuni. Va pot recomanda si o persoana care il face in conditii casnice si pentru care ia 130 lei. Deci un curs de masaj costa aproximativ 100$. La fel de bun este si masajul subacvatic. Mai este si masajul cu miere care poate fi facut de propria persoana, fara ajutor din exterior si bani cheltuiti :)
  5. Sauna. Sauna este buna pentru tot ce vrei, inclusiv si pentru piele :) Aproape toate salile de forta dispun de sauna, deci inainte :) O data pe saptamana e perfect.
  6. Baile cu sare si uleiuri eterice cu efecte anticelulitice (rozmarin, lamaie, grapefruit). Baile cu sare marina sunt in general foarte placute si calmante. Atentie, ele nu trebuie sa dureze mai mult de 20-25 minute.
  7. Obligatoriu fiecare dus si fiecare baie trebuie sa se termine cu clatirea corpului cu apa rece. Daca rezistati greu la apa rece, atunci macar zonele cu probleme trebuiesc clatite cu apa rece. Practicat regulat acest simplu obicei are rzultate miraculoase :)

Vreau sa mai repet odata ca principalul este regularitatea si lipsa lenii. Daca veti respecta toti acesti pasi macar o luna, veti observa cu siguranta schimbari spre bine. In continuare voi descrie detaliat in mai multe articole experientele personale privind aceste sfaturi.

PS. Nu vreau sa o fac pe expertul, nu am scris nimic nou cu siguranta, doar am combinat o serie de sfaturi primite de la oameni din domeniu, testate pe propria persoana si nu in ultimul rand care au dat rezultate. De asemenea sunt pasi extrem de usor de urmat care nu necesita mult efort si investitii.


Filed under: Beauty

Sursa
2012-08-07 16:55:01



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

07:29:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
13:48:09Eugenia Botnaru, actriță de teatru și film —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:29:00POETUL DIN SUFLETUL PROZATORULUI —» Leo Butnaru
04:57:00MAMA A TOATE —» Leo Butnaru
13:42:00Casă —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:42:00Casă —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:16:11Universul pluridimensional al lui Matei Vișniec —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:02:32Ultima bancă: Floarea vieții, roluri de gen, childfree și altele (3 epis.) —» Curaj.TV | Media alternativă
15:15:00Plajă —» Andrei LANGA. Blogul personal
15:15:00Plajă —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:55:09Mariana Bahnaru: „Emoție în fiecare rol…” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:49:00DESPRE DOUĂ VICTORII. UNA DE LA CHIȘINĂU —» Leo Butnaru
05:19:00POEME DIN VATRA —» Leo Butnaru
10:05:39Vasile Constantin, actor de teatru și cinema —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
18:09:36DECLARAȚIE DE RĂSPUNDERE MANAGERIALĂ —» Blogul elevilor din satul Chetrosu
12:27:00MICILE BUCURII ALE VIEȚII —» Leo Butnaru
14:51:00Lansarea proiectului ,,Îmbunătățirea calificărilor profesionale și a oportunităților de angajare pentru refugiații ucraineni stabiliți în nordul Republicii Moldova” la Rîșcani —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
14:20:03Loteria Națională a Moldovei, dublu câștigător la Blask Awards —» Sandu GRECU
14:20:03Loteria Națională a Moldovei, dublu câștigător la Blask Awards —» Sandu GRECU
04:44:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
17:27:00ÎN BAZA TRISTEI EXPERIENȚE ISTORICE —» Leo Butnaru
10:04:00TREI PĂRINȚI: MAMA, TATA ȘI BIBLIOTECA —» Leo Butnaru
10:04:00TREI PĂRINȚI: MAMA, TATA ȘI BIBLIOTECA —» Leo Butnaru
05:34:00CONCURS PENTRU PĂRINȚI —» Leo Butnaru
05:34:00CONCURS PENTRU PĂRINȚI —» Leo Butnaru