Master-class: Broderie cu dantelă
De o potrivă cu misiunea sa tradiţionalăde informare, studiu, cercetare şi documentare, filiala de Arte se prezintă şi ca un centru cultural de formare a profesioniştilor din diverse domenii ale artei, care încurajează şi susţine utilizatorii săi în libera lor activitate creativă, punând la dispoziţie toate resursele, dar principalul, libertatea de a ne cunoaşte şi a comunica, valorificând astfel potenţialul creativ, noile talente ale comunităţii noastre. Astăzi retrăim noi schimbări în modul nostru de viaţă şi arta creativă individuală se cere să fie revăzută prin prisma acestor noi idei şi oportunităţi. Biblioteca a găzduit o lecţie de master-class cu o temă nouă pentru împătimiţii de artă a broderiei, de astă dată – broderia cu dantelă sau panglici, cusătură decorativă, efectuată în relief pe o ţesătură cu fire de dantelă – împletitură fină lucrată din fire de bumbac, de mătase etc. Lecţia a fost susţinută de tânărul Mihai Croitoru, care a însuşit această artă de ceva vreme şi este până la momentul actual unicul deţinător de această tehnică de executare. Participantele, un grup de opt femei, la prima lor întrunire, au dat dovadă de stoicism şi pasiune pentru asemenea îndeletnicire, un gen nou în arta broderiei noastre tradiţionale. După trei ore de muncă continuă, au fost obţinute rezultate destul de bune: o basma din ţesătură de in sau bumbac, înfrumuseţată în colţ cu o compoziţie florală, cusută cu ac şi dantelă. Pe parcursul acestui timp au intervenit şi discuţii interesante despre programa educaţională din şcolile noastre. Nu este un secret, că la orele de educaţie tehnologică în unele şcoli elevii primesc cunoştinţe destul de modeste, repetate din an în an, fără a se face referinţă la elementele noi, ce apar în domeniul lucrului de artizanat. Unul din motive ar fi şi lipsa cadrelor instruite la temă, ele suplinindu-se mai mult din sfera cadrelor, rămase fără norma de muncă. Acesta şi încă mulţi alţi factori au contribuit la subminarea orientării profesionale ale elevilor. Bibliotecile pot veni în ajutorul rezolvării acestui flagel şi contribuie la organizarea diferitor activităţi ce vizează dezvoltarea învăţământului profesional în Moldova. La master-class au fost prezente şi reprezentanţi de la filiala Fundaţiei Servicii de Dezvoltare din Liechtenstein (LED) în Republica Moldova. Este o fundaţie privată a Guvernului şi societăţii civile a Principatului Liechtenstein, care oferă ajutor extern în numele Guvernului Liechtenstein şi activează preponderent în spaţuil rural în sectoarele educaţie şi sănătate. În Moldova ea activează din 2007 şi îşi propune să contribuie la consolidarea sistemului educaţional, în general, şi învăţământului vocaţional, în particular, susţine şi monitorizează financiar diverse proiecte educaţionale, implementează şi propriul său proiect. Filiala de Arte din reţeaua BM “B.P.Hasdeu” face un apel către toţi doritorii cei interesaţii de arta artizanatului să vină cu propuneri concrete şi cu activităţi concrete pentru a explora noi idei, pentru a cultiva frumosul din noi, pentru a ne învăţa unul de la altul şi pentru a ne delecta în timpul liber. Vă aşteptăm cu drag.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dbiblioart.wordpress.com%26blog%3D12405445%26post%3D2023%26subd%3Dbiblioart%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-30 13:37:53