Are Moldova nevoie de… economişti? (Partea II)
După cum spuneam în articolul trecut, Moldova are nevoie de economiști… buni. Ca să nu ne oprim la o singură definiție a sintagmei “economist bun”, să vedem asupra căror calități ar trebui să lucrezi cât timp ești la facultate. Am realizat un mic #crowdsource cu câțiva colegi/prieteni. Astfel, am obținut o listă din câteva puncte importante pe care le sugerez pentru revizuire oricărui recent absolvent care se visează viitor economist. Ca să nu treci degeaba prin facultate, iată la ce capacități trebuie să lucrezi:
1. Să știi a scrie și a citi. Sigur, poți să mai citești o dată. Să știi să citești, să alegi ce este mai important și să devorezi, neapărat periodice: The Economist, Financial Times, Business Class. A scrie este și mai greu: analize, cercetări, previziuni ș.a. Deci, un simplu abonament la The Economist, măcar versiunea electronică, te aduce mai aproape de visul tău.
2. Să știi de ce sunt fascinante metodele cantitative: statistica, econometria și matematica economică. Dacă te-ai speriat și ești gata să renunți, vezi toate aceste subiecte explicate simplu pe KhanAcademy. Sau, ca să vezi de ce este fascinantă statistica, un video de Hans Rosling. Nu știi cine este Hans Rosling? Google it!
3. Economia politică. Recomand să îți rezervezi o lună din verile viitoare pentru școala de vară AIPES. O să ai acces la profesori de la Georgetown University și mult material tare bun.
4. O să-ți prindă bine cunoașterea bună a limbii engleze. În engleză se scriu cele mai bune articole și studii. Să zicem, highly recommended.
5. Nu în ultimul rând, să te decizi dacă vrei să intri în sectorul privat sau cel public. Deci, faci afaceri sau politici publice?
Viitorul tău nu depinde doar de propriile abilități, ci și de modul în care forțele economice naționale și regionale îți afectează salariul, spun Paul A. Samuelson și William D. Nordhaus în Economics, ediția a 19a. Să înveți economia nu te va face geniu (poate), dar fară ea zarurile vieții sunt îndreptate împortiva ta.
Te las cu unul din discursurile TED preferate care explică de ce ai putea eșua să ai o carieră strălucită. Pentru ca să nu eșuezi.
p.s.: mulțumiri pentru recomandările colegilor și prietenilor. Ei știu cine sunt.
Sursa
2012-07-26 15:15:08