Sindicaliştii din agricultură ar putea ieşi la proteste

Federaţia Naţională a Sindicatelor din Agricultură şi Alimentaţie "Agroindsind" îşi exprimă îngrijorarea în legătură cu adoptarea Legii privind politica bugetar-fiscală pentru anul 2013 şi susţine că ar putea ieşi la protestele organizate de patronatele din agricultură care cer revizuirea acestei legi. Despre aceasta a declarat vineri, 27 iulie, vicepreşedintele FNSAA „Agroindsind", Leonid Iuraşco.

Sindicaliştii din agricultură sunt nemulţumiţi de faptul la elaborarea Legii privind politica bugetar-fiscală pentru anul 2013 nu sa ţinut cont de propunerile partenerilor social şi cer preşedintelui Republicii Moldova, Nicolae Timofti, să nu promulge această lege.

Totodată, sindicaliştii cer preşedintelui Parlamentului Republicii Moldova, Marian Lupu, să convoace şedinţa extraordinară a Legislativului, pentru a reexamina Politica bugetar-fiscală pentru anul 2013, luând în considerare propunerile partenerilor sociali şi a organizaţiilor neguvernamentale din domeniul agricol.

Potrivit sindicaliştilor din agricultură politica fiscală pentru anul 2013, promovată de Guvern şi adoptată de Parlament, este una dăunătoare pentru bugetul de stat, pentru agricultură şi pentru întreaga economie naţională. În opina agricultorilor, această politică va duce la falimentul majorităţii producătorilor agricoli, afectaţi grav de efectele unei secete fără precedent.

„La 31 iulie agricultori din toată ţara vor înainta autorităţilor o serie de cerinţe cu care suntem solidari. La aceste acţiuni de protest agricultorii vor bloca cu tehnica agricolă mai multe drumuri naţionale şi internaţionale pentru a atrage atenţia autorităţilor la problemele grave cu care se confruntă agricultorii din ţară", a comunicat Leonid Iuraşco.

În cadrul acţiunilor de protest agricultorii vor scanda lozinci precum: Cerem menţinerea TVA 8% pentru producţia agricolă; Stopaţi contrabanda zahărului!; TVA 20 % înseamnă locuri de muncă pierdute şi terenuri neprelucrate; Nu falimentaţi agricultura; Vrem dezvoltare nu doar taxare.

Agricultorii susţin că dacă din partea autorităţilor nu vor urma acţiuni adecvate, în luna septembrie fermierii ar putea desfăşura alte acţiuni de protest de amploare la nivel naţional.

Sursa
2012-07-27 10:53:17



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

23:20:42PSD vs Chat GPT pe tema Mercosur —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
08:46:00CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CELUI CARE TE-A SCRIS... —» Leo Butnaru
00:12:32One Battle After Another —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru
06:51:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:53:20Romanian Air Force salvează vieți —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:20:53Încă o operațiune specială —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:59:00POEZIA FRANCEZILOR —» Leo Butnaru
20:43:00Год Огненного Коня. —» Александр Ищенко - Размышления
15:28:00AVEȚI O CUTIE CU FOTOGRAFII? —» Leo Butnaru
13:33:53Bilanț, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:37:02DE REVELION —» Leo Butnaru
07:06:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:14:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:34:00AVANPREMIERA UNUI INTER-VIU —» Leo Butnaru
10:22:00GÂNDURI LA FINAL DE AN 2025 —» Leo Butnaru
06:32:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:45:10Elfrida Koroliova: prin labirintul pasiunilor —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:53:00POEME DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:23:00Stix —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:12:43Razie cu scandal filmată de Activistul buzoian —» Curaj.TV | Media alternativă