Seara trista pentru fotbalul moldovenesc in Europa League
2 infringeri la scor si o victorie la limita, succedata de o eliminare la loviturile de departeajare. Acesta este rezumatul sumbru a acestei zile de joi, in care toate cele 3 echipe din Moldova , prezente in Europa League, au parasit competitia.![](http://2.bp.blogspot.com/-GUywevAPxwI/UBGp0R_m2nI/AAAAAAAACoU/0Tpp-uhYMbg/s200/Milsami_1_medium_1343289465.jpg)
Astfel, Dacia paraseste competitia, dupa 3 victorii fara gol primit, si o infringere.
Milsami Orhei si-a incheiat si ea aventura europeana, dupa eliminarea de la Aktobe. Chiar daca au invins la Orhei cu scorul de 4-2, in Kazakhstan, nimic nu le-a iesit "vulturilor", care au scapat 2 goluri : unul la sfirsit de prima repriza iar altul la debutul mitanului secund + un autogol primit de orheeni, in cautarea golului ce i-ar fi calificat in turul 3. Furdui a fost cel ce a inscris in proprie poarta, la o centrare a kazahilor.
Milsami paraseste competitia, chiar daca a inscris de 4 ori intr-un singur meci.
Zimbru a parasit competitia cu capul sus, cu o victorie. Mult-mai-cotata Young Boys Berna a eliminat echipa din strada Butucului, datorita rezultatului din prima mansa. Atunci, elvetienii au invins cu 1-0. La Chisinau, zimbrii au condus si dupa 120 de minute, cu acelasi 1-0. Soarta calificarii s-a decis la penalty. zimbrii au ratat de 2 ori, pe cand elvetienii au fost precisi la toate cele 4 suturi. Totusi, Zimbru aduce un punct Moldovei in clasamentul coeficientilor, deoarece loviturile de departajare nu fac parte din meciul propriu-zis, ci este doar o proba de desemnare a castigatoarei dintre 2 echipe.
Sheriff este unica chipa ce a ramas in Europa. Viespiile au trecut in dubla mansa de armenii de la Ulisses, cu 2-0 la general, iar pe 1 august vor da peste Dinamo Zagreb.
Sursa
2012-07-26 19:57:00