De veghe la Consulatul României
În jur de 20 de persoane au stat de veghe la ușile Consulatului Român din Chișinău în această noapte, pentru a-și depune dosarele de admitere la studii în România. Chiar dacă admiterea va dura până pe 28 iulie, sute de tineri și părinți au preferat să vină dis de dimineață, din prima zi, ca să nu întârzie, sau să fie eliminați din liste. Admiterea, care urma să înceapă ieri la ora 16:00, a fost amânată pentru ora 18, dar a început abia la 19. Ieri, timp de 2 ore au fost acceptate primele 223 de persoane înscrise în listă. Unii dintre cei care nu au reușit, au rămas peste noapte în fața sediului misiunii diplomatice. Alții au început să vină pe la orele 4 dimineața, chiar dacă admiterea urma să înceapă abia peste 5 ore. Astăzi depunerea actelor s-a efectuat mai rapid. În medie, timp de o oră sunt acceptate în jur de 150 de dosare. Inițial, pe listă erau înregistrate peste 1700 de persoane, iar până la această oră aproximativ 800 au fost acceptate. O mai mare zăpăceală creează persoanele care nu au setul complet de acte. Acestea îşi schimbă locul în listă, astfel formând cozi și la birourile notariale din apropiere. Amintim că pentru anul academic 2012-2013, Guvernul României oferă cetăţenilor R. Moldova 5.000 de locuri la studii: 1.500 – pentru studiile liceale, aproape 3.000 – pentru studii superioare, inclusiv pentru extensiunile din Bălţi şi Cahul. Alte 550 de locuri sunt pentru masterat, 25 de burse – pentru rezidenţiat şi 125 de locuri – pentru doctorat.Sursa
2012-07-26 14:14:27