Cum să împarţi 8,9 mln lei la 1300 de tineri (II). Ce nu propune ministerul?
Eram la mare, în 2011, când a început să mă doară un dinte. Pentru că nu am găsit nici un stomatolog pe acolo, am apelat la o soluţie de moment. Pastilele care îţi iau durerea pentru câteva ore. Pentru moment, a fost o soluţie bună. Am rezistat câteva zile. Când am revenit în Chişinău, am mers la stomatolog. Problema a fost rezolvată definitiv.
Am scris anterior despre propunerea de politică publică privind stimularea angajării tinerilor în câmpul muncii. Mai exact, despre cum Ministerul Muncii, Protecţiei sociale şi Familiei vrea să ajute 1300 de tineri să-şi găsească un loc de muncă.
Ce nu propune ministerul?
În cadrul propunerii de politică publică, ministerul a lăsat în mod conştient o parte a problemei fără soluţie. Colorând-o frumos în gri.
Adică, autorii politicii constată că „sistemul de educaţie este ineficient în pregătirea tinerilor pentru piaţa muncii”. Aproximativ 1/3 din descrierea problemei este dedicată sistemului de educaţie:
Iar când vine vorba de soluţii, se menţionează doar faptul că: pe termen lung, situaţia tinerilor pe piaţa muncii se va schimba prin implementarea altor politici –„Moldova 2020 şi alte iniţiative de reformare a învăţământului”.
În principiu, Ministerul Muncii, Protecţiei sociale şi Familiei nici nu poate interveni cu reforme în sistemul de educaţie. Totuşi, dacă a fost identificată o problemă care poate fi soluţionată cu implicarea Ministerului Educaţiei, instituţiile ar trebui să colaboreze.
Colaborarea dintre instituţiile statului – Racul, broasca şi o ştiucă
Există 4 ministere interesate/responsabile de promovarea politicilor ce ar ajuta tinerii să găsească mai uşor un loc de muncă:
- Ministerul Tineretului şi Sportului (MTS);
- Ministerul educaţiei;
- Ministerul economiei;
- Ministerul Muncii, Protecţiei sociale şi Familiei (MMPSF).
Fiecare minister are propria agendă când vine vorba de angajarea tinerilor. MTS a organizat recent, în colaborare cu Ministerul educaţiei – târgul locurilor de muncă pentru tineri. Ministerul economiei implementează de mai mulţi ani Programul Naţional de Abilitare Economică a Tinerilor. MMPSF a elaborat propunerea de politică publică privind stimularea angajării tinerilor.
Aparent, aceste instituţii doresc să soluţioneze aceeaşi problemă. Fiecare vine cu o parte din soluţie. Iar când sunt unite într-un tot întreg – soluţiile propuse de fiecare minister nu formează o soluţie viabilă pentru stimularea angajării tinerilor. Eforturile ministerelor sunt mari, iar rezultatul lor se apropie uşor de zero.
Ce ar trebui să propună ministerul?
Soluţii pentru angajarea tinerilor pot fi multiple, se poate trage cu ochiul la vecini sau alte state care au implementat politici pentru stimularea angajării tinerilor.
Este important ca acestea să fie coordonate cu toate ministerele implicate în soluţionarea problemei angajării tinerilor. Poate chiar ar fi necesară crearea unui grup de lucru, cu implicarea reprezentanţilor MTS, Ministerului Educaţiei, Ministerului Economiei şi MMPSF pentru analizarea şi soluţionarea acestei probleme pe termen lung.
Soluţiile de moment sunt bune doar pentru moment.
Sursa
2012-07-25 08:08:55