(VIDEO STV) Conducerea CNSM a avut o întrevedere de lucru cu un grup de tineri recrutori sindicali
Joi, 12 iulie, conducerea Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) a avut o întrevedere de lucru cu un grup de tineri recrutori sindicali, membri ai primii promoţii ai Şcolii recrutorului sindical.
Participanţii la întrevedere şi-au propus să identifice forme şi metode noi de lucru cu potenţialii membri de sindicat în vederea eficientizării activităţilor de recrutare.
Potrivit lui Oleg Budza, preşedintele CNSM, rolul tinerilor recrutori sindicali este de a informa salariaţii despre drepturile pe care le au şi de a expune avantajele pe care le presupune aderarea la sindicate.
În cadrul întrevederii, tinerii au prezentat problemele cu care se confruntă în procesul de recrutare al noilor membri, salariaţi care activează în diverse ramuri ale economiei naţionale.
Şcoala Recrutorului Sindical a fost lansată la data de 31 martie anul curent, în contextul planului de formare sindicală al CNSM şi Institutul Muncii în domeniul activităţii didactico-metodice şi cercetări pentru anul 2011.
Sursa
2012-07-23 11:36:15