Russian checkers game C/C++ with OpenGL
9:34pm
A trecut deja ceva timp de cind am finisat primult an de studii universitare. Şi precum imi fac studiile la specialitatea TI (Tehnologii Informationale), disciplina bazată pe aceasta a fost ”Programarea” calculatoarelor în semestrul I si ”Structuri de Date si Algoritmi” in semestrul II.
Cu toate ca nu am prea auzit la alte universitati de asa ceva, noi la Universitatea Tehnica a Moldovei, din primul an am avut de efectuata o lucrare de curs.
Au fost propuse de catre profesor o multime de teme dintre care majoritatea bazate pe ”teoria grafurilor” care mi se pareau banale si deloc atractive. Astfel ajungînd cu ochii la tema nr. 32 am vazut denumirea acesteia: ”Jocul de Dame”.
Condiţia suna în felul următor:
Elaboraţi un program care să simuleze un joc de dame dintre doi jucători, în care nici unul din jucători să nu fie calculatorul.
Această temă mi-a atras imediat atenţia, şi cu toate că nu aveam ideie cum o voi implementa, mi-am aleso fără să mai stau pe ginduri. Sincer, nu imi pare rau. Nici nu a fost atît de greu de implementat. Am căpătat o mulţime de cunoştinţe noi şi am constatat că îmi place mult să fac modelari grafice a diferitor fenomene fizice şi nu numai, ceea ce puteţi vedea deja printre filmuleţele mele de pe youtube.
Aş mai fi dorit să adaug în program şi jocul împotriva calculatorului dupa ce am prezentat lucrarea profesorului, dar mi-am pierdut interesul în programul dat odată cu venirea verii şi totodată începînd să dezvolt noi mici programe.
Filmuleţul de mai jos este o mica prezentare a programului, iar pentru utilizatorii Windows care ar dori sa-l probeze din interes pe calculator, este link pentru download în descrierea filmuleţului pe youtube.
PS: Programarea te face să te simţi atotputernic şi totodată te face să rămîi impresionat de complexitatea lumii înconjurătoare.
Sursa
2012-07-22 21:53:24