“Rămîn la fel ca să nu fiu altfel / Astfel nu îmi voi fi acel fidel la fel” . GLONTZU
![](http://3.bp.blogspot.com/-dRRzkIrvEx8/UAslYu0VyjI/AAAAAAAAAd8/X81oa8YLJaU/s400/gloo.jpg)
De câteva ori tot audiasem piese de-al lui Glontzu, dar nu ştiam cine-i şi de unde vine. Am hotarât să aflu mai multe informaţii nu doar pentru mine, ci şi pentru voi, celor ce au ajuns la suflet piesele lui.
De unde vine Glontzu?
Salutare tuturor, numele “Glontzu” chiar nu are nici nu istorie așa mai sofisticată de unde să apară, mi-a placut mult acest cuvînt şi caracteristica lui pe care îl asociez mult cu mine, într-un cuvînt mă caracterizează într-un fel sau altul.
Cânţi singur, sau mai este cineva?
7-8 ani în urmă cu un amic bun din copilarie (PASHA pe care îl salut) am format așa o bucățică de formație , dar mai mult era o treabă de a face ceva de a experimenta și de a ne simți bine. Acuma ea nu mai există sunt doar amintiirii din trecutul nostru înteresant şi plin de moment vesele. Recent am colaborat cu câțiva baieții din Republica Moldova și din Romania pe care la fel îi salut. Dar pe felie și baza pe care merg acuma şi cu care lucrăm la proiecte, este un amic bun cu numele de scenă ‘’VASCO”(băiatul de la fosta trupă “LEGAL’’).
Cum clasifici muzica ta, cărui gen muzical ?
Desigur HIP-HOP
Piesele tale au o tematică mai tristă, ce te determină această tristeţe în ele ?
![](http://3.bp.blogspot.com/-nz84i2c8wnc/UAseckkGbFI/AAAAAAAAAdo/UF3PJeKbxv8/s400/glontzu1.jpg)
alt fel nu pot, astfel mă mint” . Este un vers citat din piesa - (GLONTZU - Ruga Crestină), majoritatea sunt cu tematică tristă şi mai mult socială, dar desigur cu inteția să se ia maximul pozitiv din ea și lucrurile corecte și frumoase. Pentru viitor cu timpul puțin pe care îl am, lucrez şi la proiecte cu note mai vesele, și toate astea în CURÎND.
Cine este etalonul tău în domeniul muzicii?
Nu am un etalon și nici nu voi avea cred. Eu privesc altfel aici, pentru mine muzica HIP-HOP este baza, dar recunosc că ascult şi alte genuri de muzică. Aproape toată muzica este frumoasă în felul său, eu cataloghez muzica în “îmi place și nu-mi place” și cam atât.
Ce mai iubeşti să faci înafară de muzică?
Ca și orce OM de pe TERRA de toate şi nimic :D. Nuștiu aici multe pot spune, dar mă voi axa pe cele mai importante și care mă implic cel mai mult și imi iau 80% din viața mea: editarea imaginei(foto,video) si baschetul…și mai sunt ele.
Versurile pieselor care le cânţi, sunt ale tale?
Da sunt ale mele și niciodă nu îmi voi permite să-mi facă cineva textul.
Ce planuri pe viitor ai ?
Multe planuri, dar să dau acuma un răspuns concret nu pot. Voi face oricând ceea ce am facut si ceea ce mă reprezintă și imi place (muzica,video_foto si sport) chiar dacă timpul ăsta nu are timp pentru mine aceste lucruri vor fi primordiale.
![](http://1.bp.blogspot.com/-4u2GNuOkG2k/UAsZHcQRHkI/AAAAAAAAAdc/Fq4aW2EHHmU/s400/Glontzu.jpg)
Ai avut colaborări cu cineva? Dacă da,cum a fost ?
Am avut colaborării cu câțiva băieţi din Moldova (VASCO, GraTima, Swoad, RomaN, RO, DablaDO, NICE, VIGI, Smoova) și din România (Endogen,Clue). Aduc mulțumiri tuturor celor, care au colaborat cu mine, am avut o plăcere destul de bună în treaba asta. YEP…Pentru încheiere mă voi semna cu un vers propriu “Rămîn la fel ca să nu fiu altfel
Astfel nu îmi voi fi acel fidel la fel” . GLONTZU - Trec de TOT
Un mesaj pentru fanii tăi.
Nu am fani :D, și nici nu îi caut sau să-i vreau, tot ce fac, fac așa cum simt si cum îmi place , pot trasmite un salut MARE doar persoanelor ce le place din puținul pe care îl aduc și chiar dacă ei sunt 2 sau 5 sau 10 sau câţi sunt ei de puțini pentru mine contează că au înțeles sinceritatea versului și undeva acolo i-au caracterizat si pe ei și sau regăsit în acele versuri.
Sursa
2012-07-22 00:46:00