Vacanțe mai ieftine în România
Mie îmi place cursul valutar atunci când e mișto și avantajos pentru mine.
Acum câteva luni pentru a cumpăra 100 de lei românești trebuie să dai 400 lei moldovenești. Între timp leul moldovenesc s-a întărit sau… cel românesc a slăbit. Nu mă interesează . Important este că azi am scos din buzunar sub 350 de MDL pentru aceeași 100 lei românești.
Realitatea este că leul românesc pierde din valoare. Observăm asta după deprecierea în raport cu euro, dolar și alte valute internaționale. Faptul că leul românesc e mai slab plus creșterea ușoară a salariilor din Republica Moldova au efectul unor ieftiniri cu 10-15% dacă este să ne raportăm la prețurile din 2011.
Fluctuația aceasta valutară îi face pe cei din Republica Moldova să fie interesați de produsele din România(deoarece-s mai ieftine) iar pe mine mă face să mă bucur că pentru o bere bună, proaspătă și rece voi plăti sub 10 lei moldovenești. Mulțumesc BNR !
Sursa
2012-07-21 18:43:09